+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Podawanie leków

 1. #1
  lunarsa
  Znawca Forum

  Arrow Podawanie leków

  Advertisement  Podawanie leków
  Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska

  Radzimy, jak podawać maluszkowi lekarstwa w sposób pewny i bezpieczny.

  Mama ostrożna i przezorna
  Podawanie lekarstw, nawet tych bez recepty, uzgodnij z pediatrą. Dowiedz się wcześniej, jaki lek będzie odpowiedni, np. jeśli dziecko nagle zacznie gorączkować. Dla najmłodszych lekarstwa trzeba dobierać starannie
  i dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania.

  - Zadbaj, by twojego malca prowadził jeden lekarz, który zna dziecko, jego stan zdrowia i sposób,
  w jaki reaguje na lekarstwa.

  - Poproś lekarza, aby zapisywał na karteczce wskazówki dotyczące leczenia (a najlepiej w specjalnym zeszycie): jak często malec powinien dostać lekarstwo i w jakiej dawce. Powinnaś wiedzieć, ile dziecko waży, bo dawkę leku oblicza się w stosunku do wagi smyka.

  - Podczas wizyty wyjaśniaj wszystkie swoje wątpliwości dotyczące podawania leków.
  Doświadczeni pediatrzy zawsze mówią, że nie ma głupich pytań, więc się nie krępuj, tylko dowiedz się, jakie jest działanie preparatu, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i o których z nich musisz powiedzieć lekarzowi.

  - Spytaj lekarza, kiedy można spodziewać się poprawy i kiedy przyjść na kolejną wizytę, gdyby leczenie nie przynosiło efektów. Dowiedz się, kiedy trzeba zakończyć kurację.

  - Zapamiętaj: Przed podaniem leku sprawdź, czy dajesz właściwy, dokładnie przeczytaj jego nazwę, zwłaszcza gdy musisz podać preparat wieczorem albo w nocy przy
  przyćmionym świetle. O pomyłki wtedy nietrudno. Usuń z apteczki leki przeterminowane, o zmienionej barwie, zapachu lub konsystencji.


  W płynnej postaci
  Małe dzieci nie połkną tabletki, nie umieją też jej ssać (to grozi zakrztuszeniem). Gdy lek występuje tylko
  w takiej postaci, a lekarz uzna, że trzeba go zastosować, rozgnieć tabletkę, wymieszaj z wodą, podaj na łyżeczce.

  - Używaj miarki, strzykawki lub łyżeczki z podziałką. Posadź malucha na kolanach, przytrzymaj jedną ręką, a drugą podaj do buzi lekarstwo. Nie dotykaj łyżeczką tylnej części języka – w ten sposób wywołałabyś odruch wymiotny. Strzykawka ma tę przewagę nad łyżeczką,
  że pozwala dokładnie odmierzyć dawkę leku. Zakraplacz skieruj w miejsce pomiędzy policzkiem a dziąsłem.

  - Daj dziecku czas na przełknięcie. Aby dziecko się nie zakrztusiło, wlej do jego buzi tylko tyle leku, ile może połknąć naraz. Jeżeli się wyrywa, poproś kogoś o pomoc, ale unikaj podawania leku na siłę. Jeśli zwymiotuje, spróbuj jeszcze raz po 10–20 minutach. Gdy wymioty powtarzają się, lekarz może zmienić lek lub zalecić podanie w innej postaci.

  - Wybierz porę przed karmieniem, aby podać lek, chyba że lekarz wyraźnie zaleci inny moment. Gdy malec zgłodnieje, jest większa szansa, że uda się go namówić na przyjęcie czegoś, co mu niekoniecznie smakuje.

  - Zapamiętaj: Jeżeli dziecko dostaje kilka leków, narysuj schemat ich podawania i powieś w widocznym miejscu. Zapisuj, kiedy jaki zastosowałaś, bo łatwo o tym zapomnieć.
  Jest to konieczne, gdy dzieckiem opiekuje się więcej niż jedna osoba.


  Nie tylko doustnie
  O lekach musisz wiedzieć więcej, niż napisano w ulotce. Źle zastosowane, przyniosą więcej szkody niż pożytku.

  - Kropelki do nosa. Połóż malucha płasko, swoją dłoń umieść pod jego główką i lekko unieś. Gdy wpuszczasz krople do lewej dziurki, głowę przechyl w prawo, i odwrotnie. Po chwili posadź malca.

  - Krople do ucha. Żadnych nie wpuszczaj do uszu na własną rękę. Jeśli krople zaleci lekarz, połóż malca na boku, przytrzymaj główkę jedną ręką, a drugą je wpuść. Masuj nad uchem, by lek lepiej wniknął do środka.

  - Kropelki do oczu. Leżącemu dziecku przemyj powieki gazikiem umoczonym w soli fizjologicznej. Rozchyl powieki palcem wskazującym i kciukiem, wpuść 1–2 krople do kącika od strony noska. Spływający po buzi nadmiar płynu wytrzyj wacikiem. Jeśli dziecko jest niespokojne, poproś kogoś o pomoc.

  - Czopki. Połóż maluszka na plecach, unieś nóżki, posmaruj odbyt wazeliną, wprowadź czopek (cieńszym końcem), przytrzymaj pośladki, by się nie wysunął. Potem ułóż malca na boku.

  - Smarowanie maścią. Nie obowiązuje zasada: im grubiej, tym lepiej. Skóra musi oddychać. Nie stosuj maści
  ze sterydami na własną rękę ani dłużej, niż zalecił lekarz.

  - Zastrzyki. Mogą być dożylne, domięśniowe, podskórne. Dożylnych nie robi się w domu. Tak podany lek dostaje się bezpośrednio do krwi i działa najsilniej. Domięśniowe musi robić doświadczona pielęgniarka.

  - Za pomocą nebulizatora. To urządzenie zaopatrzone w maseczkę, które służy do nawilżania dróg oddechowych i wziewnego podawania leków. Zamiast nebulizatora można też używać inhalatora z maseczką.


  Pięć ważnych „nie”
  1. Nie kontynuuj podawania leku, jeśli zauważyłaś niepokojące reakcje: występują uporczywe wymioty, wysypka, pokrzywka, obrzęk wokół ust, trudności z oddychaniem. Szybko skontaktuj się z lekarzem.
  2. Nie wymuszaj na lekarzu przepisania antybiotyków. Te silnie działające leki stosowane są u dzieci zbyt często. Nie skracaj bez porozumienia z lekarzem czasu podawania ich ani niepotrzebnie go nie wydłużaj.
  3. Nie wyjmuj lekarstw z oryginalnych opakowań, dopilnuj też, by żaden leczniczy preparat nie był w zasięgu dziecięcych rączek.
  4. Nie trzymaj leków w jasnych i ciepłych miejscach, niektóre muszą stać w lodówce.
  5. Nie podawaj syropów wykrztuśnych i rozrzedzających wydzielinę wieczorem. Ostatnią dawkę dziecko powinno przyjąć do godz. 17:00

  Konsultacja: Ewa Kamińska, farmakolog kieruje Zakładem Farmakologii w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

  źródło:
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 20:51

 2. #2
  indygo.m
  Olimp
  ..ja właśnie witaminki zmieszane z odrobiną mleczka podaje przez strzykawkę


 3. #3
  lunarsa
  Znawca Forum
  Cytat indygo.m :
  ..ja właśnie witaminki zmieszane z odrobiną mleczka podaje przez strzykawkę
  ja od początku witaminki i kropelki podaję na łyżeczce, oczywiście zmieszane z mleczkiem
  natomiast syropki np paracetamol czy Ferrum przez strzykawkę właśnie, choć mały także teraz wypija z tych miarek a'la kieliszek to ja mam wrażenie, że za dużo tej oleistej zawiesiny zostaje na ściankach...a jak to jest w strzykawce, to nie dość, że sobie to dokładnie odmierzę to jeszcze wszystko trafi prosto do dzióbka :->


 4. #4
  Olcia
  Częsty User
  Milena nienawidzi syropw dostawac... z lyzeczki to niemal we 2 os trzeba trzymac kurczowo i otwierac na sile usta ale swietnie sie sprawdza dozownik od Nurofenu taka strzykawka ale bez dziubka POLECAM a witaminy w czasie obiadku lyzeczka na zupce...


 5. #5
  indygo.m
  Olimp
  Cytat lunarsa :
  ja od początku witaminki i kropelki podaję na łyżeczce, oczywiście zmieszane z mleczkiem
  moja malutka za bardzo się kręci i nie potrafie jej tak podac...pewnie połowa bylaby na jej brodzie i kaftaniku


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu