+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Zabawa a rozwój dziecka i wpływ na jego zainteresowania w przyszłości

 1. #1
  marta1982
  Mamuśka

  Arrow Zabawa a rozwój dziecka i wpływ na jego zainteresowania w przyszłości

  Advertisement  Ostatnio z koleżanką miałam burzliwą dyskusję na ten temat. Moim zdaniem zabawa, muzyka, czytanie we wczesnym dzieciństwie a w późniejszym spędzanie czasu na rysowaniu, grach edukacyjnych itp. zabawach a także uczestniczenie w zajęciach plastycznych czy muzycznych lub sportowych służy rozwojowi i kształtuje u dziecka umiejętności w przyszłości a także w jakimś stopniu wpływa na jego zainteresowania czy hobby gdy staje się nieco starsze. Wg mojej koleżanki nie ma to wpływu i wszystko na etapie wieku od zero do lat kilku jest na darmo bo twierdzi, że nie ma to wpływu i dziecko będzie robiło to co będzie lubiło i chciało. no i że nie da się wyrobić np. w dziecku muzykalności czy zainteresować np. sportem czy plastyką..
  co uważacie na ten temat?
  czy wierzycie w to, że jak dziecko postrzega świat zależy jak mu je pokażemy? czy mamy wpływ na przyszły rozwój i zdolności czy umiejętności dziecka zachęcając je do rysowania itp zajęć?
  czy uważacie że czas spędzony z dzieckiem jest kluczowy i ma duże znaczenie w wychowaniu, w budowaniu więzi? także taki jak wspólne sprzątanie czy gotowanie ze starszym dzieckiem?
  i w końcu co myślicie na temat klubów malucha- czy dla dziecka w wieku 10-12 mies. kontakt z rówieśnikami ma już znaczenie?
 2. #2
  staraczka
  Mamuśka
  Ja mysle ze ma ogromne znaczenie,,, Antek juz ma swoje upodobania i ciągnie do innych dzieci, ,


 3. #3
  mulan44
  Mamuśka
  nie nadarmo sie mówi,żę umysł dziecka jest najbardziej chłonny w nawcześniejszy okresie życia. Zdecydowanie jestem za edukowaniem dziecka od niemowlęctwa, oczywiście dostosowanym do wieku.


 4. #4
  susiee
  Mamuśka
  Pewnie,że ma...no kurcze każdy ma jakieś słabsze i mocniejsze strony.
  A jeśli poświęcisz dziecku czas na czytani, zabawę ,muzykę to tylko zaowocuje.
  Bo raz dzieecko potrzebuje rozrywki.
  A dwa no dopóki nie spróbuję malować to nie dowiem się ze jestem w tym dobra...no przeca w nocy mi się to chyba nie przyśni...
  A jak dziecko czegoś nie zna to i nie lubi, nie rozwija...
  A Matka od tego jest by mu pokazać świat a dziecko ma dokonać wyboru.
  Ono wie co mu się podoba , co mu latwiej przychodzi
  Dlatego uważam ,że Martuś masz racje!!!


 5. #5
  marta1982
  Mamuśka
  czyli myślicie że taki klubik maluszka z 2-3 razy w tyg żeby iść z dzieckiem żeby pobyło z innymi maluszkami to doby pomysł? widziałam na stronie jednego klubu że nawet takie 7 miesięczne dzieciaczki sadzają już do malowania wiadomo malować nie malują ale taplają się w farbkach i dzięki temu rozwijają i robią coś nowego)


 6. #6
  holly
  Super Moderator
  Jak najbardziej zgadzam się z Twoim zdaniem, przeciez o tym wszystkim wszędzie trąbią, nawet spoty reklamowe w TV są żeby czytać dziecku , z kąd ta kuleżanka się urwała ??

  Kontakt z rówieśnikami, równiez ma znaczenie, dziecko uczy sie obserwując mame, i inne dzieci. Ja zauważyłam że moja młodsza córka potrafi dużo więcej niz jej siostra gdy była w jej wieku, dlaczego? bo młoda naśladuje siostre, kolorowac chce, malować, bawić sie w to co starsza.

  Owszem dziecko poźniej wybierze swoje własne zainteresowania, to że z dzieckiem malujesz nie znaczy że bedzie ładnie malowało, ba może nawet nie lubić później malowania, ale przynajmniej bedzie wiedziało że nie lubi tego robić


 7. #7
  Ruda81
  Mamuśka
  Marta jak najbardziej się z Tobą zgadzam. U nas w przedszkolu maluszki (od 0 do 18m-cy) mają mnóstwo takich zajęć: malowanie, spiewanie itp

  --- Dopisek ---

  Cytat holly : Zobacz post
  Kontakt z rówieśnikami, równiez ma znaczenie, dziecko uczy sie obserwując mame, i inne dzieci.
  Dokładnie Ja ostatnio odkryłam, że moje dziecie umie klaskać jak się śpiewa piosenki

  --- Dopisek ---

  Cytat marta1982 : Zobacz post
  czyli myślicie że taki klubik maluszka z 2-3 razy w tyg żeby iść z dzieckiem żeby pobyło z innymi maluszkami to doby pomysł? widziałam na stronie jednego klubu że nawet takie 7 miesięczne dzieciaczki sadzają już do malowania wiadomo malować nie malują ale taplają się w farbkach i dzięki temu rozwijają i robią coś nowego)
  Jak najbardziej
  Ja przed powrotem do pracy chodziłam 1 w tyg na spotkania mamusiek z dziećmi.


 8. #8
  oLiCa
  Mamuśka
  Cytat marta1982 : Zobacz post
  czyli myślicie że taki klubik maluszka z 2-3 razy w tyg żeby iść z dzieckiem żeby pobyło z innymi maluszkami to doby pomysł?
  moim zdaniem bardzo dobry pomysł!


 9. #9
  Kola
  Mamuśka
  Ja też uważam że spędzanie czasu z dzieckiem jest kluczowe, ale nie dlatego że jak malujemy dużo to na pewno to stanie się jego pasją, ale dlatego że wspólne robienie różnych rzeczy buduje więź i ogólnie rozwija. Nie sprawimy że dziecko nagle nabędzie zdolności w jakimś kierunku, ale możemy odkryć że nasze dziecko już takie posiada. Przecież nawet maluchy już sobie wybierają w co chcą się bawić na okrągło a co ich nie zainteresuje chociażby mama na głowie stawała. A to malowanie dla maluchów nie ma na celu na uczyć ich malować farbami tylko rozwijać ich manualnie i sensorycznie. Założenie jest że dzieci mają jak najwięcej rzeczy robić z użyciem rączek i poznawać różne faktury, substancje, konsystencje itp.
  Cytat marta1982 : Zobacz post
  i w końcu co myślicie na temat klubów malucha- czy dla dziecka w wieku 10-12 mies. kontakt z rówieśnikami ma już znaczenie?
  powiem tak że kontakt z rówieśnikami ma znaczenie ale zdecydowanie ważniejszy na tym etapie jest kontakt z mamą. Bez rówieśników dziecko może się obejść a bez mamy czy innej dorosłej osoby która ją zastępuje już nie. Dlatego jeżeli ty byś szła z dzieckiem się pobawić to jak najbardziej jeżeli macie czas i ochotę, ale zostawianie dziecka w klubiku samego z obcymi osobami to już nie koniecznie.
  Tylko jeszcze musisz wziąć pod uwagę narażenie na różne choroby. Nawet chodzenie raz czy dwa razy w tyg na godzinę może zaowocować częstymi chorobami.


 10. #10
  sagapo
  Super Moderator
  Cytat marta1982 : Zobacz post
  Wg mojej koleżanki nie ma to wpływu i wszystko na etapie wieku od zero do lat kilku jest na darmo bo twierdzi, że nie ma to wpływu i dziecko będzie robiło to co będzie lubiło i chciało. no i że nie da się wyrobić np. w dziecku muzykalności czy zainteresować np. sportem czy plastyką.
  a ja się zgadzam z Twoją koleżanką i możecie mnie tu zjeść, ale naprawdę uważam że nijak to nie wpływa na późniejsze hobby.
  owszem rozwija dziecko i nalezy to robić, ale nie wpadajmy w paranoję że 10 miesięczne dziecko z którym się rysuje będzie potem artystą
  mój 3 latek nie ma żadnego zainteresowania, robi wszystko- i śpiewa i tańczy i maluje w przedszkolu, a jakbym miała powiedzieć dziś kim będzie w przyszlosci to będzie strażako-lekarzem-odkrywcą zwierząt-układaczem puzzli itp
  za rok go pewnie zaczniemy zapisywać na dodatkowe zajęcia typu taniec/gra w piłkę/ karate czy coś innego i obserwować co przynosi radość, wtedy też moze wyklarują się jego pierwsze zainteresowania ale i tak uważam za wcześnie na dziecko i podejmowanie decyzji co będzie robił w przyszlosci albo czym się interesował.


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni