+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Konsekwencje wcześniactwa

 1. #1
  kirsten
  Olimp

  Arrow Konsekwencje wcześniactwa

  Advertisement  Konsekwencje zdrowotne wcześniactwa są dużo poważniejsze i bardziej długotrwałe, niż dotychczas sądzono - informują naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Journal of the American Medical Association".
  Naukowcy z Duke University przebadali ponad milion kobiet i mężczyzn urodzonych przed terminem i wykazali, że urodzenie przed czasem wiąże się z poważnymi konsekwencjami długoterminowymi dla wcześniaków. Należą do nich niższe osiągnięcia w szkole, mniejsza płodność oraz podwyższone ryzyko problemów z urodzeniem zdrowych dzieci o czasie.

  Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia mianem porodu przedwczesnego określa się zakończenie ciąży w okresie miedzy 23. a 37. tygodniem jej trwania. W wyniku porodów tych rodzą się noworodki niedonoszone (wcześniaki), nie przygotowane w pełni do życia poza organizmem matki, o wadze od 500g do 2500g. Porody przedwczesne są wiodącą przyczyną umieralności noworodków na świecie.

  "Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie, zwykle skupiamy się na krótkoterminowych komplikacjach" - mówi doktor Geeta Swamy, główna autorka pracy. "To prawda, że ryzyko zaburzeń jest najwyższe w pierwszym roku życia wcześniaków, ale ryzyko komplikacji towarzyszy osobom urodzonym zbyt wcześnie przez całe życie" - tłumaczy badaczka. "Im wcześniej się urodziłeś, tym ryzyko jest większe. Ci, którzy urodzili się bardzo wcześnie są bardziej narażeni na problemy zdrowotne przez całe życie" - dodaje doktor Swamy.

  Wraz z kolegami z Institute of Public Health, Swamy analizowała dane z ponad 20 lat na temat zdrowia i umieralności wcześniaków urodzonych pomiędzy 22, a 37 tygodniem ciąży.

  Naukowcy odkryli, że chłopcy urodzeni pomiędzy 22, a 27 tygodniem ciąży mają najwyższe ryzyko śmierci we wczesnym dzieciństwie, ponadto wykazali że kobiety i mężczyźni urodzeni przed czasem są mniej płodni, niż osoby urodzone w terminie. Z kolei panie urodzone za wcześnie mają podwyższone ryzyko przedwczesnego zakończenia ciąży oraz jej komplikacji w swoim dorosłym życiu.

  Badania pokazały też, że problemy edukacyjne dzieci urodzonych zbyt wcześnie są tym większe, im wcześniej zakończyła się ciąża.Tak zwany wiek ciążowy odgrywa bardzo dużą rolę w ogólnym stanie zdrowia noworodków. Niska waga urodzeniowa dotychczas jest głównym wskaźnikiem rokowań dla dziecka. Zdaniem doktor Swamy na podstawie najnowszych badań można stwierdzić, że wiek ciążowy może jeszcze silniej determinować powodzenie wcześniaka w przyszłym życiu.

  Ponadto autorzy pracy podkreślają istnienie problemów natury etycznej związanych z długoterminowymi skutkami opieki prenatalnej. Przeżywalność wcześniaków jest coraz wyższa, ponieważ opieka medyczna nad ciężarną i noworodkiem stoi na coraz wyższym poziomie. "Niemniej jednak pomagając maleńkim dzieciom trzeba mieć na uwadze skutki zdrowotne wcześniactwa, które będą im towarzyszyły i wpływały na jakość całego ich życia" - podsumowuje Swamy.  artykuł z
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 09:11

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu