+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Pielęgnuj wcześniaczka czule

 1. #1
  kirsten
  Olimp

  Arrow Pielęgnuj wcześniaczka czule

  Advertisement  Wydaje się tak kruchy, że aż strach wziąć go na ręce. Radzimy jak opiekować się maleństwem urodzonym przed czasem, żeby poczuło się na świecie dobrze i bezpiecznie.

  Dziecko, które przyszło na świat przed 37 tygodniem ciąży, nie jest w pełni przygotowane do życia poza bezpiecznym łonem mamy. Jest bardzo drobniutkie i delikatne, czasem tak maleńkie, że mieści się w dłoni dorosłego człowieka.
  Dlatego pierwszym chwilom, po powrocie z wcześniaczkiem do domu, zazwyczaj towarzyszy lęk i rozmaite obawy: jak go karmić, kąpać, przewijać i ubierać, żeby na pewno nie zrobić mu krzywdy?

  KARMIENIE

  Malec urodzony przed 32 tygodniem ciąży nie potrafi jednocześnie ssać i połykać tak, by się nie krztusić. W szpitalu najmłodsze z wcześniaków są zazwyczaj karmione dożylnie. Trochę starszym jedzenie (mleko mamy lub mieszankę) podaje się sondą i dodatkowo dożywia kroplówką. Pokarm mamy najlepiej chroni maleństwo przed infekcjami i dodatkowo wzmacnia jego organizm. Takie mleko różni się składem od mleka matki noworodka donoszonego. Zawiera m.in. więcej białka i potrzebnych mikroelementów oraz inne tłuszcze.
  Aby rozbudzić laktację, musisz odciągać pokarm – ręcznie lub laktatorem – minimum osiem razy na dobę. Kiedy lekarze wypiszą maluszka do domu, będzie on już miał w pełni dojrzały odruch ssania, więc karmienie stanie się łatwiejsze.
  Ale możesz też poczuć się nieco bezradna – jak zyskać pewność, czy maleństwo zjada tyle, ile powinno? W szpitalu regularnie sprawdzano wagę malucha, ale teraz ważenie przed i po każdym posiłku nie ma sensu. Sprawi tylko, że będziesz się denerwować. Karm na żądanie, nawet jeśli podajesz mieszankę. Pamiętaj, że taki paluszek może chcieć jeść bardzo często, ale w małych ilościach. Podczas kontroli, częstszych niż w przypadku dzieci urodzonych o czasie, pediatra oceni, czy smyk prawidłowo przybiera na wadze. Nowe pokarmy powinnaś wprowadzać pod kontrolą lekarza. Zazwyczaj podaje się je wcześniakom z niewielkim opóźnieniem w stosunku do zaleceń, które dotyczą dzieci urodzonych o czasie.

  PRZEWIJANIE

  Skóra maleństwa jest jeszcze cieńsza i delikatniejsza niż u noworodka urodzonego o czasie. Jej warstwa rogowa i gruczoły nie są jeszcze w pełni wykształcone. Pamiętasz, jak w szpitalu wydawała ci się niemal przezroczysta? Ale to zdrowa skóra i wszystko będzie w porządku, dopóki nie zostanie uszkodzona. Dlatego bardzo powinnaś na nią uważać.
  Szczególnej dbałości wymaga pupa – styka się z moczem i kałem, więc łatwo się odparza. Dlatego pieluszkę tetrową trzeba zmieniać, ilekroć dziecko ją zabrudzi, a jednorazową – co dwie, trzy godziny (i od razu po kupce). Przy każdej zmianie skórę zmyj delikatnie watką i ciepłą wodą (przy sporym zabrudzeniu – z dodatkiem dziecięcego mydełka), osusz (nie pocieraj, ale delikatnie dotykaj suchą tetrową pieluszką). Posmaruj pupę kremem lub maścią ochronną (może to być linomag, bepanthen, alantan).
  Pamiętaj także, że najmniejsze pieluszki, sprzedawane w polskich sklepach, są za duże dla takich paluszków. Mniejsze możesz kupić w internecie:
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się,
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się,
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się. Typowe dla noworodków będą pasować na malca, gdy jego waga osiągnie 2,5 kg.

  KĄPIEL

  Wcześniaczka kąp codziennie. Jest on bardziej wrażliwy i świat trzeba mu odsłaniać z wyczuciem. Jeśli w ciepłej kąpieli płacze, lepiej zacząć od obmywania go na przewijaku myjką lub gazą. Rób to w nagrzanym pomieszczeniu (24-26st.C) i zaraz po kąpieli delikatnie go osusz (nie pocierając). Stosuj delikatne produkty dla niemowląt. Natrzyj ciało oliwką (również główkę!). Nałóż czapeczkę i bawełniane rękawiczki – wcześniak łatwo się wychładza, nawet gdy jest bardzo ciepło.

  UBIERANIE

  Odpowiednie dla wcześniaczka ciuszki kupisz w sklepach internetowych. Czapeczkę możesz zrobić z „dorosłej” skarpetki: obetnij stopę a to, co zostanie, ściągnij nitką i dopasuj do główki. Ubieraj maluszka ostrożnie i powoli. Z wyczuciem i łagodnie przekładaj mu rączki i główkę. Dzięki temu nic go nie zaboli i nie będzie się bał.

  NOSZENIE

  Niemowlę urodzone za wcześnie, dłużej niż inne dzieci, może mieć kłopoty z utrzymywaniem główki. Musisz na to uważać! Podnoś malca powoli, przywodząc rączki i nóżki do tułowia, co daje poczucie bezpieczeństwa. Przemawiaj do niego czule i trzymaj blisko przytulonego. Specjaliści od noszenia troszkę już podrośniętych wcześniaczków polecają tzw. Pozycję kołyskową: trzymasz malca pleckami do siebie, jedną ręką przytrzymujesz go za klatkę piersiową, drugą obejmujesz pupę i nóżki.

  JAK SIĘ ROZWIJA?

  Sprawność umysłowa i fizyczna wcześniaka jest z początku mniejsza niż u dzieci donoszonych. Ale dzięki opiece lekarzy i rodziców większość z nich rośnie zdrowo.
  Rozwój malca powinnaś początkowo śledzić według tzw. wieku korygowanego. Jeśli urodził się dwa miesiące za wcześnie, to gdy kończy pół roczku, ma cztery miesiące wieku korygowanego. Z badań Instytutu Matki i Dziecka wynika, że trzy czwarte wcześniaków po dwóch lub trzech latach dogania intelektualnie inne dzieci.
  Poświęcając maleństwu czas, pomagasz mu nadrobić zaległości. Twoja czuła opieka, pieszczoty i dużo miłości – to wszystko sprawi, że twój paluszek wyrośnie na wspaniałego zdrowego i mądrego człowieka.

  Dopiski:

  DOBRE MLECZKO

  Jeśli wcześniaczek nie może być karmiony piersią, powinien otrzymywać specjalną mieszankę dla noworodków z niską masą urodzeniową np. Nestle Alprem, Babilon Nenatal.

  W RAMIONACH MAMY

  Badania pokazują, że wcześniaki często przytulane przez rodziców szybciej rosną i nabierają sił. Jeśli stan dziecka na to pozwalam można je jeszcze w szpitalu „kangurować” – czyli nosić w chuście na brzuchu. Malec czuje wtedy ciepło maminego ciała, słyszy bicie jej serca. W domu jak najczęściej trzymaj dziecko przy sobie, np. w nosidełku albo w chuście.

  Anna Piasecka
  Konsultacja:
  dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan
  pediatra neonatolog  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 09:10

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu