+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Prowadzenie ciąży w Wielkiej Brytanii.

 1. #1
  holly
  Super Moderator

  Arrow Prowadzenie ciąży w Wielkiej Brytanii.

  Advertisement  Prowadzenie ciąży w Wielkiej Brytanii znacznie różni się od tego, jakie znamy z Polski. Oto ogólne schematy jakie są stosowane w UK. Oczywiście mogą się one różnić w zależności w której części wyspy mieszkasz.  Jeśli podejrzewasz, lub masz pewność, że jesteś w ciąży umów się na wizytę ze swoim lekarzem ogólnym (GP). Jeśli jeszcze nie jesteś zapisana do żadnej z przychodni, zrób to jak najszybciej.
  GP przeprowadzi z Tobą ogólny wywiad. Jeżeli nie jesteś pewna swego stanu, zaleci zrobienie testu ciążowego. W przypadku stuprocentowej pewności zapisze Cię na wizyty do położnych bo to właśnie one w UK prowadzą ciążę. Zapisze Cię także na pierwsze USG i badania krwi oraz udzieli podstawowych informacji na temat diety, zdrowego trybu życia, opieki medycznej i zasiłków. GP powinien poinformować Cię również jak zażywać kwas foliowy.  Pierwsza wizyta u położnej zazwyczaj umawiana jest między 12, a 14 tygodniem ciąży. Jednakże przewodnik opublikowany w 2003 roku przez National Institute for Clinical Excellence (NICE) zaleca by takie spotkanie z położna odbyło sie znacznie wczesniej. Ma to związek z pierwszym USG, które wykonane pomiędzy 8-11 tygodniem ciąży daje najbardziej precyzyjne wyniki.

  Podczas pierwszej wizyty położna zada Ci kilka pytań, dotyczących przebytych chorób oraz stylu życia jakie prowadzisz. Przeprowadzi rownież kilka ogólnych badań, m.in pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia krwi, moczu –m.in. na obecność białka. Badania te mają na celu wykrycie wczesnych objawów chorób powiązanych z ciążą np. ilość białka w moczu dobowym ciężarnej ponad 1‰ przemawia za stanem przedrzucawkowym). Usłyszysz również bicie serduszka swojego dziecka oraz dostaniesz skierowanie na USG i badanie krwi.
  Pierwsza wizyta to także czas kiedy położna odpowiada na wszystkie nurtujące Cię pytania. Powinnaś otrzymać formę do "Maternity Exemption Certificate" - uprawniającą Cię do darmowej opieki dentystycznej i darmowych leków. Upomnij się także o książkę-broszurę informacyjną "NHS Pregnancy Book", w której znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu, opieki poporodowej a także informacje o zasiłkach, organizacjach i instytucjach pomagających kobietom w ciąży.


  Między 10- 14 tygodniem ciąży zostanie przeprowadzone pierwsze USG.
  Podczas pierwszego USG lekarz ustali wiek ciąży, sprawdzi ile jest zarodków, oceni czynność serca oraz czy widoczny jest zarys głowy, tułowia i kończyn dziecka. Stwierdzi również, czy przezierność karkowa jest w normie i czy widać kość nosową.
  16 tydzien ciąży to czas na kolejną wizytę u położnej. Poza rutynowym badaniem moczu, ciśnienia krwi a także osłuchania bicia serca dziecka, powinnaś otrzymać informacje o wynikach wszystkich badan. Jesli okaże sie ze masz ujemna grupe krwi, dostaniesz ulotkę informacyjna na temat "konfliktu krwi". Prawdopodobnie zostaniesz umówiona na zastrzyki Anti-D.

  Między 20-23 tygodniem ciąży zostanie przeprowadzone drugie badanie USG.
  Lekarz przeprowadzi pomiary dziecka, a także sprawdzi "kondycję" łożyska. Jeśli będziesz chciała i dziecko będzie odpowiednio ułożone, lekarz zdradzi Ci płeć.


  Od 20 tygodnia ciąży położna zacznie także pomiary Twojego rosnacego brzucha (od kosci łonowej do gory brzucha). Wynik, mierzony w centymetrach powinien byc równy ilosci tygodni ciąży. W przypadku niezgodności zostaniesz skierowana na dodatkowe USG.


  25, 31, 38, 40 tydzien ciąży - Badanie moczu, pomiar brzucha i ciśnienia krwi.


  W 28 i 34 tygodniu ciąży- dostaniesz kolejne skierowania na badania krwi a także zastrzyki na przeciwciała (przy konfliktowej grupie krwi).


  36 tydzień ciaży - Badanie moczu, pomiar brzucha i ciśnienia krwi. Położna sprawdzi także czy dziecko ułożone jest główką w dół, jesli nie to zapewne przedyskutuje z Toba opcje odwrócenia dziecka.


  41 tydzien ciąży - Położna ponownie Cie przebada oraz omówi z Tobą opcje wywołania porodu.  Liczba wizyt z położną różni sie w zależności od regionu w jakim mieszkasz. National Institute of Clinical Excellence (NICE) zaleca 10 spotkań dla prawidłowo przebiegajacych ciąż pierworodek, oraz 7 spotkań dla rodzących po raz kolejny.  Do wizyty kilka tygodni, a ja mam problem co robić?
  Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko przebiega tak jak trzeba, nie czekaj do następnego spotkania z położna. Zadzwoń do przychodni i przyśpiesz wizyte. W wielu regionach, położne prowadzą również infolinie, gdzie każda z przyszłych mam może zadzwonić w celu zasięgnięcia porady.  Ciąża o podwyższonym ryzyku.
  W przypadku, gdy zaczynają się problemy z Twoją ciążą, położna przekieruje Cię do położnika, który często jest również ginekologiem (z ang. obstetrician). To właśnie on przez resztę ciąży będzie czuwał nad Toba i Twoim dzieckiem.
  SCHEMAT BADAŃ PODCZAS CIĄŻY

  TYDZIEŃ 6-10

  - wczesne USG,
  przeprowadzane u kobiet, które miały problemy podczas poprzedniej ciąży (plamienia, poronienia, ciąża pozamaciczna). Często oferowane jest tylko po to by uspokoić ciężarną, zapewnić że wszystko jest w porządku

  TYDZIEŃ 10
  - badanie krwi i moczu, przeprowadzane u wszyskich ciężarnych kobiet.
  Podczas badania krwi będą sprawdzane: grupa krwi, poziom żelaza
  , odporność na różyczkę. Krew zostanie przebadana rownież w kierunku zapalenia wątroby typu B, kiłe, oraz HIV
  Badanie moczu w kierunku stanu przedrzucawkowego, cukrzycy i infekcji pęcherza.

  TYDZIEŃ 11
  - biopsja kosmówki – jest to metoda diagnostyki prenatalnej, znajdująca zastosowanie w I trymestrze ciąży, przede wszystkim między 9 a 12 tygodniem ciąży. Ma na celu wykrycie poważnych chorób genetycznych, m.in. zespołu Downa. Przeprowadzane jest u kobiet powyżej 35 roku życia, lub u kobiet które maja dziecko z wadą genetyczną.

  TYDZIEŃ 11-14
  - specjalne USG, które ma na celu ocenę m.in. przezierności fałdu karkowego, wg którego można oszacować ryzyko zachorowania na zespół Downa. Niestety badanie to nie potwierdza czy dziecko jest już chore, ale pomaga w podjęciu decyzji co do dalszych badań np. amniopunkcji (pobrania płynu owodniowego do bardziej szczegółowych badań).
  To USG przeprowadzane jest u kobiet ze zwiekszonym ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa, i tych powyżej 35 roku życia.

  TYDZIEŃ 12-14
  - pierwsze USG oferowane każdej brzuchatce

  TYDZIEŃ 16
  - amniopunkcja, przeprowadzana u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wada genetyczna.

  TYDZIEŃ 16-18
  - the double/triple test, jest to badanie szacujące zagrożenie zachorowania dziecka na zespół Downa i rozszczep kręgosłupa (spina bifida). Przeprowadzane jest u każdej ciężarnej, która wyrazi zgodę.


  TYDZIEŃ 20

  - USG, przeprowadzane u wszystkich kobiet


  źródło


  Oto kilka bardzo przydatnych stronek :

  - Praca w ciąży w UK Na tej stronie dowiesz się również jakie zasiłki przysługują na dziecko, obliczysz kiedy możesz najwcześniej zacząć macierzyński, kiedy i jakie dokumenty złożyć. str. w j. angielskim)

  - Gotowi do startu, dziecko! Przewodnik dla kobiet w ciąży w UK Ulotka w j. polskim.

  - Łagodzenie bólu podczas porodu Ulotka w j. polskim.

  - Znieczulenie zewnątrzoponowe (zzo) (Epidural) ulotka w j. polskim.

  - wybór znieczulenia do porodu przez cesarskie cięcie Ulotka w j. polskim.

  - Jak karmic piersią Ulotka w j. polskim.

  - Przykladowy druk do Birth plan Jest to plan porodu w którym spisujesz swoje wymagania i wolę podczas porodu, znieczulenie, pozycja itp. Powinien być wypełniony do 34 tc.  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 08:09

 2. #2
  Pannauk
  Nowicjusz

  ciąża w UK

  Ja mieszkam od kilku lat tu na miejscu w Uk.
  Pierwszą ciąże prowadziłam u świetnego specjalisty ale wyjechał do kraju.
  Przyjaciółka poleciła mi polską przychodnię polmedics i faktycznie drugą ciąże prowadził mi świetny specjalista dr Michał Kobylec, bardzo kompetentny i przemiły człowiek.
  Bezpiecznie przeprowadził mnie przez 9 miesięcy.


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu