+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Gdzie i jak rodzić - wskazówki

 1. #1
  lunarsa
  Znawca Forum

  Arrow Gdzie i jak rodzić - wskazówki

  Advertisement  Gdzie i z kim rodzić?

  W obecnym systemie służby zdrowia nie musisz rodzić w najbliższym szpitalu. Możesz wcześniej zdecydować sama, gdzie ma przyjść na świat Twoje dziecko. Do wyboru masz szpitale o różnym stopniu wyspecjalizowania - tzw. stopniu referencyjności - i poród w domu, jeśli w Twoim mieście praktykuje położna, która przyjmuje takie porody. Szpitale różnią się między sobą nie tylko organizacją oddziału, podziałem obowiązków między położne a lekarzy, ale również liczbą i wyposażeniem sal. Większość placówek oferuje porody rodzinne, w niektórych można rodzić w wodzie, a także w asyście wybranej położnej. Wiąże się to co prawda z dodatkowymi kosztami, ale za to przez cały czas porodu towarzyszy Ci jedna osoba, którą wcześniej poznałaś i która całą swoją uwagę może poświęcić Tobie. Kobiety w ciąży bardzo często mają wątpliwości i nie wiedzą, czym się kierować w wyborze miejsca do porodu.

  Wskazówki, które pomogą Ci w podjęciu właściwej decyzji:

  * Zastanów się, czego oczekujesz od miejsca, w którym będziesz rodziła, i na czym szczególnie Ci zależy (np. swoboda poruszania się w czasie porodu, obecność bliskiej osoby, długi kontakt z dzieckiem po porodzie czy dobrze wyposażony oddział patologii noworodka).
  * Popytaj znajome, które niedawno urodziły dziecko (np. jak oceniają opiekę po porodzie i pomoc przy karmieniu), ale nie polegaj wyłącznie na ich opinii.
  * Odwiedź kilka szpitali lub klinik i zobacz, jakie robią na Tobie wrażenie.
  * Zaplanuj rozmowę z personelem porodówki i oddziału położniczego. Nie bój się pytać o każdy szczegół, który jest dla Ciebie ważny.

  Oto proponowana lista pytań:

  * Czy wykonywane są tzw. zabiegi przygotowawcze, jak lewatywa, golenie krocza?
  * Czy przyspieszanie porodu albo podawanie środków przeciwbólowych wykonywane są rutynowo?
  * Kto prowadzi poród: położna czy lekarz (czy jest on obecny przy II okresie porodu)?
  * Czy w przypadku zmiany personelu na dyżurze pozostaniesz nadal pod opieką tych samych osób do końca porodu, czy też zajmie się Tobą nowy zespół?
  * Czy kobieta rodząca ma swobodę poruszania się zarówno w I, jak i w II okresie porodu?
  * Czy można pić i jeść podczas porodu?
  * Czy personel namawia do przyjęcia konkretnej pozycji w czasie parcia?
  * Czy będziesz mogła przeć w wybranej przez Ciebie pozycji?
  * Czy tuż po narodzinach dziecko kładzione jest na brzuchu matki? Na jak długo? Czy pierwsze karmienie jest możliwe jeszcze w sali porodowej?
  * Czy pediatra dokonuje oceny noworodka, nie zabierając go z brzucha matki?
  * Pod jakimi warunkami rodzącej może towarzyszyć bliska osoba?
  * Czy odwiedziny są w jakiś sposób ograniczone (określone dni, godziny)? Jak długo po porodzie musisz (możesz) pozostać w szpitalu?

  Zapytaj także o warunki:

  * Gdzie odbywa się poród (wspólna sala, pokój do porodów rodzinnych)? Jeśli to możliwe, obejrzyj sale porodowe.
  * W jakie sprzęty wyposażona jest sala porodowa - piłki, worek sako, stołek porodowy, wanna?
  * Ile osób może przebywać na sali poporodowej?
  * Czy dziecko przebywa w sali razem z mamą (tzw. system rooming-in)?
  * Ile jest czynnych w.c. i pryszniców?
  * Co należy ze sobą przynieść (wyprawka dla dziecka, artykuły higieniczne)?

  Z kim rodzić?

  Panująca moda na porody rodzinne sprawia, że wiele par czuje presję, iż powinni być razem podczas porodu. Tymczasem najwłaściwszym kryterium wyboru osoby towarzyszącej jest poczucie bezpieczeństwa, jakie daje ona rodzącej. Podobnie jak przy wyborze szpitala, zastanów się głęboko, czego i kogo najbardziej potrzebujesz? Kto może dać Ci najwięcej wsparcia, kogo nie będziesz się krępować w jednej z najbardziej wyjątkowych i intymnych chwil w życiu. Mąż, mama, przyjaciółka... Bez względu na to, kogo wybierzesz, pamiętaj, że w decyzji tej nie ma miejsca na przymus. Decyzja ta powinna być podjęta wspólnie.


  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 09:36

 2. #2
  Anaszka
  Mamuśka
  warto zapytać o zwyczaje panujące w danym szpitalu, np. czy potrzebne są ubranka dla dziecka,czy wystarcza pieluchy+chusteczki nawilżające, czy nie ma zwyczaju zostawiania wyprawki w szpitalu( niektóre szpitale praktykują)


 3. #3
  Aga_Krk
  Nowicjusz
  Cytat Anaszka : Zobacz post
  warto zapytać o zwyczaje panujące w danym szpitalu, np. czy potrzebne są ubranka dla dziecka,czy wystarcza pieluchy+chusteczki nawilżające, czy nie ma zwyczaju zostawiania wyprawki w szpitalu( niektóre szpitale praktykują)
  To prawda. Ja polecam xxxx tam jest sporo ciekawych informacji o tym, jak wybierać porodówkę i na co zwrócić uwagę!

  Ostatnio edytowane przez holly ; 06-29-2016 o 23:36

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. 05-20-2012, 14:26
 2. 06-28-2011, 13:55
 3. 02-11-2010, 15:33
 4. 09-15-2008, 23:10

Tagi dla tego tematu