+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Urlopy okolicznościowe

 1. #1
  lunarsa
  Znawca Forum

  Arrow Urlopy okolicznościowe

  Advertisement  Z powodu różnych ważnych wydarzeń w życiu osobistym pracownik ma prawo do urlopu okolicznościowego. Jego wymiar jest uzależniony od okoliczności i wynosi:

  2 dni – z okazji ślubu pracownika, urodzenia się dziecka, zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;

  1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

  czyli drogie ciężaróweczki w naszym przypadku macie prawo do

  1. 2 dni urlopu z tytułu urodzenia dziecka (tak samo wasi mężowie / ojcowie dzieci), w tym celu należy napisac prośbę o urlop okolicznościowy z w/w tytułu i później donieść akt urodzenia dziecka

  2. jeśli jeszcze nie poslubiłyście swoich połówków, a planujecie to pamiętajcie, że to oboje macie prawo do 2 dni urlopu okolicznościowego z tytułu zawarcia związku małżeńskiego, należy napisać prośbę o urlop i później donieść akt małżeństwa

  Poza tym na prośbę pracownika urlop okolicznościowy może zostać przesunięty na inny dzień, niekoniecznie konkretną datę urodzenia dziecka lub zawarcia małżeństwa.  SPRAWA KONTROWERSYJNA:
  - CZY KOBIECIE TAKŻE PRZYSŁUGUJE 2 DNI URLOPU OKOLICZNOŚCIOWEGO Z TYTUŁU URODZENIA DZIECKA?


  Zgodnie z § 15 rozporządzenia o sposobie usprawiedliwiania nieobecności w pracy wydanego na podstawie art. 298 [2] kodeksu pracy, pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

  2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
  Nie tyle jest to urlop, co nieobecność w pracy uznana za usprawiedliwioną.

  Rozporządenie, które mówi o zasadach udzielenia urlopu okolicznościowego nie mówi nic o tym, żeby matka nie miała prawa do takiego urlopu z tytułu urodzenia dziecka. Z drugiej strony dzień porodu przyjmuje się jako dzień rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego.
  Natomiast z dniem porodu kobieta automatycznie przechodzi na urlop macierzyński, co usprawiedliwia jej nieobecnośc w pracy. Wtedy te dwa przepisy się wykluczają.

  Można wykorzystać dwa dni wolne z tytułu urodzenia dziecka pod warunkiem jednak, że między faktem urodzenia dziecka a terminem takiego zwolnienia istnieje jakaś więź. Np. matka nie wykorzystuje urlopu w całości i chce wykorzystać te dwa dni wolne w związku z przywiezieniem dziecka do domu, np. po przedłużonym pobycie w szpitalu. Sytuacje mogą być różne i każda z nich wymaga tak naprawdę indywidualnego rozstrzygnięcia. Zasady te nie wynikają wprost z przepisów, lecz z charakteru tego uprawnienia.

  *źródła:

  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się

  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się

  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 21:18

 2. #2
  Anetka34
  Nowicjusz
  Niestety kodeks pracy trochę jest przestarzały - chyba kiedyś nie wzięli tego pod uwagę, że ludzie się rozwodzą i biorą drugi raz ślub i niestety nie jest przewidziany urlop okolicznościowy z okazji ślubu rodzica
  O urlopach można poczytać sobie na radapracownikow.pl - artykuły i wzory pism prawnych z prawa pracy. Polecam. Korzystam. Każdy artykuł ma podstawę prawną i jest podpisany imieniem i nazwiskiem prawnika.


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu