Połóg w pytaniach i odpowiedziach


Czy jeżeli dobrze przygotuję się do porodu , wpłynie to także na okres połogu ?Tak, a jednym ze sposobów przygotowania się do okresu po porodzie będzie uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia . Praktyczne zajęcia podczas których kobieta jak i jej partner wiele się nauczą pozwolą nabrać im pewności siebie . Szkoła rodzenia to nie tylko przygotowanie do porodu ale również zdobycie wiedzy na temat tego jak radzić sobie w pierwszych dniach z dzieckiem w domu.Czy jeśli stosowane były niektóre zabiegi położnicze podczas porodu , mogą one potem źle wpłynąć na na stan zdrowia kobiety ?


Do najszybszej sprawności kobieta wraca po naturalnym porodzie , który odbył się bez nacinania krocza i żadnych innych uszkodzeń.
Nierzadko jednak , kiedy zaistnieją komplikacje zachodzi konieczność przeprowadzenia tzw. porodu kleszczowego kiedy to stosowane są kleszcze lub próżnociąg położniczy . W tym wypadku może dojść do większych uszkodzeń kanału rodnego kobiety rodzącej zatem podczas połogu odczuwała będzie ona silniejsze dolegliwości .
Jeśli poród zakończony został cesarskim cięciem – pierwsze godziny i dni zapewne będą trudniejsze do zniesienia niż po porodzie naturalnym ze względu na ból w obrębie rany pooperacyjnej .Jakie zmiany po porodzie zachodzą w mojej macicy ?


Macica po porodzie zmniejsza swoją objętość . Możesz odczuwać tzw. skurcze połogowe , które początkowo będą bolesne . Poczujesz je także w czasie karmienia piersią , kiedy to - podczas ssania wytwarzana jest oksytocyna a ona właśnie ma wpływ na obkurczanie się macicy .


Kiedy kobieta rodząca poprzez cesarskie cięcie może wyjść do domu ?


Jeżeli młoda mama nie zgłasza żadnych dolegliwości zwykle wychodzi do domu już w piątej dobie . Należy jednak pamiętać aby zgłosić się na zdjęcie szwów około siódmego dnia po porodzie lub w terminie , który wyznaczył nam lekarz lub położna .Czemu mam podwyższoną temperaturę ?


Nierzadko w pierwszych dniach po urodzeniu dziecka kobieta może mieć podwyższoną temperaturę – związane jest to z gojeniem się narządu rodnego kobiety oraz zwijaniem się , inwolucją macicy .
Jeżeli jednak podwyższona temperatura utrzymuje się przez dłuższy czas należy skonsultować ją z lekarzem bo może to świadczyć o wdaniu się stanu zapalnego .Jakie znaczenie w połogu ma higiena osobista ?


Kobieta w okresie połogu powinna zwracać szczególną uwagę na higienę osobistą z ważnego względu : szczególnie na początku wydzielina z pochwy jest obfita przez co należałoby się podmywać częściej , nawet kilka razy dziennie .
Utrzymywanie prawidłowej higieny osobistej chroni także kobietę przed zakażeniami . Podmywaj się pod prysznicem wodą z mydłem i pamiętaj o częstej zmianie podkładów poporodowych lub podpasek.


Kiedy dostanę pierwszą miesiączkę ?


Jest to sprawa bardzo indywidualna . Może ona pojawić się około 6 – 8 tygodnia od porodu a możesz jeszcze trochę na nią poczekać . Jeśli karmisz piersią miesiączka może pojawić się o wiele później .
Pamiętaj jednak , że owulacja może pojawić się jeszcze przed miesiączka .


Kiedy mam zgłosić się na pierwszą wizytę do ginekologa ?


Zaraz po zakończonym połogu kobieta powinna zgłosić się do swojego ginekologa w celu kontrolnym . Należy przede wszystkim ocenić stan narządu rodnego kobiety . To także czas na badanie cytologiczne .
tekst : pipi (KM)