+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Teratozoospermia

 1. #1
  chnodomarowa
  Super Moderator

  Arrow Teratozoospermia

  Advertisement  Teratozoospermia - plemniki o nieprawidłowej budowie
  W badaniach jakości nasienia (spermiogram) określa się morfologię plemników, czyli ich budowę. Teratozoospermia występuje, gdy w ejakulacie jest mniej niż 30% plemników prawidłowych. Plemniki mogą mieć wady związane z budową akrosomu, główki, wstawki i witki oraz cytoplazmy plemnika.

  Spotykane wady plemników (nieprawidłowe plemniki)
  1. plemniki z kroplą cytoplazmatyczną (niedojrzałe),
  2. plemniki o patologicznej budowie główki:
  - amorficzne główki
  - okrągłe główki
  - wydłużone główki
  - podwójne główki
  - małe główki
  - duże główki
  - z wakuolami w główce
  3. plemniki o patologicznej budowie wstawki:
  - ze zmianami w okolicy wstawki
  4. plemniki o patologicznej budowie witki:
  - ze zmianami w części dalszej witki

  Jeśli w ejakulacie jest ponad 70% plemników z wadami w budowie, wówczas mówimy o teratospermii. Wyróżnia się dwa rodzaje teratospermii - teratospermię wtórną i pierwotną.

  Teratospermia wtórna
  Teratospermia wtórna może być nabyta na skutek różnych chorób i dysfunkcji np. wnetractwo złe i długo leczone.

  Teratospermia pierwotna
  Teratospermia pierwotna ma nieznaną etiologię. Jej wystąpienie może mieć źródło już w życiu płodowym męskiego noworodka (uszkodzenie nabłonka a wskutek tego patologie budowy główki, wstawki lub witki).
  Najczęściej występuje problem patologii główki (brak akrosomu lub patologiczny kształt). Brak akrosomu nie pozwala penetrować komórki jajowej, tymczasem patologia główki prowadzi do zlej embriogenezy i poronień lub pustych jaj.
  Nie ma leczenia przyczynowego.

  Teratospermia może mieć również przyczyny mechaniczne (np. żylaki powrozka). W przypadku żylaków można je usunąć i polepszyć parametr morfologii.

  Jedną z przyczyn nieprawidłowej morfologii plemników mogą być niedobory cynku i selenu, które odgrywają ważną rolę w prawidłowej spermatogenezie (produkcji plemników).

  Należy zwrócić uwagę na fakt, że nawet z teratospermią można zajść w ciążę (np. przy kilkunastu procentach prawidłowych plemników). Jednakże prawdopodobieństwo zostania rodzicami drogą naturalną jest trzy razy mniejsze, potrzeba trzy razy więcej czasu (niż u zdrowej pary) na zapłodnienie i jest trzy razy mniejsza szansa na to, że zapłodni się dobry plemnik. Wynika to z faktu, że każdy plemnik (nawet teratospermiczny), który posiada akrosom może zapładniać. Niestety w takiej sytuacji istnieje również ryzyko wadliwej embriogenezy i nieprawidłowego rozwoju ciąży.

  Palenie papierosów uszkadza DNA, co prowadzi do patologicznej ciąży i wrodzonych wad dziecka. U dzieci, których ojcowie palili więcej niż 20 papierosów dziennie, zachorowalność na raka wynosi 42%. Palenie w istotny sposób zmniejsza ilość spermy oraz redukuje ilość krwi w penisie, co może prowadzić do impotencji.

  zrodlo


  Teratozoospermia – normy obecności nieprawidłowych postaci plemników w ejakulacie:

  I stopnia – stan w którym liczba względna plemników nieprawidłowych mieści się w przedziale 20-40%
  II stopnia – liczba względna plemników nieprawidłowych mieści się w przedziale 40-60%
  III stopnia – liczba względna plemników nieprawidłowych wynosi powyżej 60%

  zrodlo  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 10:53

 2. #2
  free77
  Mamuśka
  chnodomarowa, super temacik


 3. #3
  androlog
  Nowicjusz
  Witam,

  Obecnie teratozoospermię diagnozuje się dopiero jeśli w nasieniu jest <4% plemników o prawidłowej budowie. Te wartości które podajesz powyżej są niektualne już dawno. Wg oceny morfologii plemników, którą obecnie się przeprowadza (wg ścisłych kryteriów Krugera) wystarczy 4% plemnków o normalnej budowie aby mówić, że nasienie jest ok pod względem morfologii. Szczerze powiedziawszy wartości powyżej 30% się praktycznie nie zdarzają (zawodowo wykonuję badanie nasienia i widziałam może kilku takich pacjentów przez parę lat...) - z reguły wyniki oscylują w granicach 10%... gdy oceniać wg wyżej przytoczonych norm, to praktycznie nikt by ich nie spełnił...

  Ponieważ wartości referencyjne (normy) ustalane przez WHO zmieniły się w 2010 roku to polecam zerknięcie na x gdzie podane są najświeższe normy...

  pozdrawiam,

  Ostatnio edytowane przez pipi ; 11-04-2010 o 22:20 Powód: skasowanie linku (regulamin pkt 8 i 13 )

+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. 09-11-2009, 07:44
 2. 12-05-2008, 07:39

Tagi dla tego tematu