+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Badania u mężczyzn

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Badania u mężczyzn

  Advertisement  o badaniu nasienia na naszym forum możecie poczytać TUTAJ i TUTAJ

  w tym temacie opisane są inne formy/rodzaje badań męskich.........  Źródło: Raport: Niepłodność, nr 01/2005

  Anna Niewiadomska
  Marek Sitkowski
  Badania mężczyzn

  W około 40% przypadków niepłodność męska wynika ze zmniejszonej produkcji spermy bądź gorszej jakości nasienia. Rozpoznaje się ją, wykonując wiele specjalistycznych badań.


  Płodność u mężczyzny zależy od właściwego działania narządów i hormonów płciowych doprowadzających do powstania zdolnych do zapłodnienia plemników. Niestety, od kilku lat pojawiają się naukowe doniesienia o ciągle pogarszającej się jakości nasienia mężczyzn. Panowie produkują mniej plemników, ich ruchliwość jest coraz słabsza, a to z kolei oznacza niepłodność. Tymczasem możliwości leczenia męskiej niełpodności ciągle są bardzo ograniczone; dotyczy to również zakresu badań diagnostycznych. Podstawowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli spermogram. I choć jest wiele parametrów oceniających jakość nasienia, sama ich duża liczba oznacza, że nie są dokładne i precyzyjne, nie są prognostykami co do płodności mężczyzn. Kiedyś uważano, że najważniejsza jest liczba plemników, dziś - że najważniejsza jest ich ruchliwość.

  Nazwy stosowane przy ocenie ejakulatu:
  Aspermia - brak ejakulatu
  Astheno(zoo)spermia - nieprawidłowa ruchliwość plemników
  Azoospermia - brak plemników w ejakulacie
  Nekro(zoo)spermia - nieprawidłowe nasienie - plemniki uszkodzone lub obumarłe
  Normo(zoo)spermia - prawidłowe nasienie
  Oligo(zoo)spermia - obniżona liczba plemników
  Terato(zoo)spermia - nieprawidłowa budowa plemników

  Możliwe jest przeprowadzenie jeszcze innych badań nasienia posiadających wartość naukową, ale nie zawsze przydatnych w leczeniu niepłodności. Należą do nich:  Testy płodności (mikropenetracji)

  W Polsce takich testów nie wykonuje się, wymagają one bowiem krzyżowania gamet (oceniają zdolność ludzkich plemników do zapłodnienia odpowiednio spreparowanej komórki jajowej chomika).

  Test po stosunku (test Simmsa-Huhnera)


  Stosowany do oceny wpływu śluzu z szyjki macicy na obecne w nim plemniki. Kobieta zgłasza się do gabinetu lekarskiego w czasie od 2 do 24 godzin po stosunku w dniach odczuwanego śluzu przed jajeczkowaniem (przed wzrostem temperatury podstawowej). Pobrany wtedy strzykawką śluz z szyjki macicy jest badany pod mikroskopem. Test uznawany jest za nieprawidłowy, jeśli w śluzie nie ma w ogóle plemników lub są, ale nie poruszają się.
  W praktyce zaniechano jednak wykonywania testu po stosunku jako nic nie dającego i wprowadzającego wyłącznie zamieszanie. Znacznej liczbie wyników negatywnych towarzyszyło wiele ciąż.

  Test migracji


  Ocenia zdolność plemników do wędrówki w śluzie szyjkowym. Jest skomplikowany i daje mało wiarygodne wyniki, dlatego należałoby go wyeliminować.

  Badania przeciwciał przeciw plemnikom


  W praktyce wspomaganego rozrodu nie robi się ich, bo poszukiwana jest nie diagnoza, a optymalne rozwiązanie dla pary pragnącej mieć dzieci.

  Biopsja jąder
  Biopsja musi mieć konkretny ciąg dalszy, to znaczy, że należy ją wykonywać wtedy, gdy pacjent wyraża zgodę na wykorzystanie być może obecnych w jądrach plemników w technikach zapłodnienia in vitro.Czyli jest uzasadniona w procesie wspomaganego rozrodu, a nie jako badanie tylko diagnostyczne.


  Badania obrazowe  Badanie USG może służyć do wykrycia nieprawidłowego przepływu krwi albo do ujawnienia zrostów, zbierającego się płynu, żylaków powrózka nasiennego, które są zbyt małe do rozpoznania badaniem fizykalnym. Obecnie uważa się, że żylaki, zwłaszcza dość masywne, oplatające jądra, podwyższają temperaturę, co uszkadza śródbłonek plemnikotwórczy.

  Badania hormonalne


  Wykonuje się je w przypadku zmniejszonej liczby plemników, a oznaczane są wartości FSH, LH, prolaktyny, estradiolu i testosteronu. Prawidłowe wyniki badań hormonalnych nie świadczą jednak o płodności, bo choć w odpowiedzi na normalne stężenie hormonów we krwi komórki rozrodcze mogą dostarczać wystarczajacą ilość plemników, może istnieć zaburzenie w dojrzewaniu plemników albo przeszkoda w systemie transportu nasienia, niezależna od hormonów. Do przeprowadzenia badania musi być wskazanie - jeśli takiego wskazania nie ma, np. do badania hormonów tarczycy, to ich się nie bada. Jeśli nic nie wskazuje na zaburzenia przysadkowe, to nie bada się hormonów przysadkowych... Czyli badania hormonalne - tak, ale jeśli z historii choroby czy historii pacjenta wynika taka konieczność.


  Podstawą postępowania w diagnozowaniu niepłodności męskiej jest:
  1. rozmowa z pacjentem;
  2. badanie fizykalne (obejrzenie pacjenta pod kątem zaburzeń rozwoju narządów płciowych, nieprawidłowości anatomicznych, zmian wyglądu i sylwetki itp.);
  3. badanie nasienia, ewentualnie oznaczenie hormonów i badanie USG.
  Leczenie  Większość przypadków niepłodności - 85 do 90% - jest leczona konwencjonalnymi metodami takimi, jak: leki lub chirurgiczna korekcja narządów rozrodczych. Nie ma, niestety, żadnego leku, który byłby uznany za naprawdę skuteczny. Te, które są współcześnie stosowane mają za zadanie pobudzać ruchliwość plemników, zwiekszyć ich liczbę, ale nie stwierdzono, żeby jakikolwiek podany lek zwiększał częstość zapłodnienia. Największe znaczenie mają dwa parametry. Po pierwsze zminimalizowanie czynników negatywnie wpływających na płodność (promieniowanie, wysoka temperatura, przegrzewanie jąder u kierowców, palenie tytoniu, brak ruchu, modyfikacja odżywiania i stosowanych leków - np. zbyt duże dawki testosteronu negatywnie wpływają na płodność, prawidłowa kontrola i leczenie zaburzeń ogólnoustrojowych, np. cukrzycy czy nadciśnienia). I po drugie - zdecydowanie ważniejsze - specjalny dobór metody leczenia kobiety.
  Jeśli wyniki badanego nasienia są w granicach normy, to wtedy można stymulować u kobiety owulacje z szansą na naturalne zapłodnienie.
  Jeśli zaś nie dochodzi do zapłodnienia, możliwa jest inseminacja domaciczna. Pod warunkiem, że nasienie wytrzyma konieczne przygotowania (wirowanie, antybiotyki etc.). Metoda zawsze wybierana jest pod kątem wszystkich parametrów nasienia - przy bardzo słabym pozostaje zapłodnienie jedną z możliwych technik in vitro.
  Leczenie męskiej niepłodności w największym stopniu dotyczy kobiety, chociaż panie nie zawsze sobie to uświadamiają. Przychodząca do gabinetu płodna kobieta z niepłodnym partnerem spodziewa się, że to jego medycyna wyleczy - po czym i tak staje się głównym
  pacjentem...
  źródło  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 10:51

 2. #2
  mulan44
  Mamuśka
  we srode M ma isc do urologa i na usg jąder. Mam nadzieje, ze wszystko bedzie w porządku. Niestety wizyta prywatna wiec kolejne koszta ...


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. 04-10-2013, 15:32
 2. 02-11-2010, 07:38
 3. 08-30-2008, 21:42
 4. 07-25-2007, 21:45
 5. 07-17-2007, 17:42

Tagi dla tego tematu