+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Otwórzmy nasze domy .....

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Otwórzmy nasze domy .....

  Advertisement  Otwórzmy nasze domy - zamknijmy domy dziecka

  Martwimy się, ze tak wiele dzieci przebywa w domach dziecka, bo wiemy, że wychowanie w instytucji a nie w rodzinie ogranicza rozwój osobowości rosnącego człowieka, zmniejsza szansę powodzenia w dalszym życiu, często prowadzi do patologii. Jak temu zaradzić?

  Hasło :


  "Otwórzmy nasze domy - zamknijmy domy dziecka!"

  staje się coraz popularniejsze, ale co my możemy w tym kierunku zrobić? Aby stawały się zbędnymi domy dziecka, muszą się otworzyć nasze domy na przyjęcie tych dzieci. One w większości są już w wieku szkolnym, maja wiele rodzeństwa, przeszły przez trudne doświadczenia mimo swych kilku czy kilkunastu lat. Rodziny, z których pochodzą są często patologiczne i choć nie pozbawione możliwości kontaktu z dzieckiem to - w praktyce - rzadko interesujące się ich losem. Czasem w rodzinie naturalnej dziecka była choroba alkoholowa, czasem psychiczna, czasem upośledzenie umysłowe. Mimo to, dzieci przebywające w placówce czy chore czy zdrowe, czy bardzo inteligentne czy mniej inteligentne, czy ładne czy brzydkie, czy jedynacy czy rodzeństwa, czy dziewczynki czy chłopcy pragną, aby otworzyły się dla nich drzwi polskich rodzin.

  Nie pomogą pieniądze z budżetu - choć tych nie lekceważymy - rozwiązania systemowe - choć bez nich trudno ruszyć - ale póki Ty nie otworzysz swego serca i domu, póty te dzieci musza pozostać w "bidulu".

  Jeśli chcesz podzielić się swoim życiem z dzieckiem z domu dziecka zgłoś się do Ośrodka adopcyjnego, który pomoże Ci w powzięciu dojrzałej decyzji, wesprze w przygotowaniu się do roli rodziców zastępczych, pomoże w załatwieniu formalności z tym związanych, umożliwi kontakt z potrzebującym dzieckiem, będzie wspierał w pracy wychowawczej.

  W celu przybliżenia społeczeństwu problemów związanych z sieroctwem i zastępczym rodzicielstwem Katolicki Ośrodek Adopcyjno - Opiekuńczy utrzymuje kontakty ze środkami społecznego przekazu, opracowuje się programy informacyjne i wygłasza prelekcje w parafiach, seminariach duchownych, na spotkaniach grup duchowieństwa w Kurii Diecezjalnej, w poradniach dla narzeczonych, w gimnazjach i liceach
  .


  [...]

  W Polsce według danych Rzecznika Praw Dziecka jest 85 tysięcy osieroconych dzieci w tym sierot naturalnych jest jedynie niewielki procent. Większość stanowią sieroty społeczne - dzieci opuszczone przez rodziców, głównie z rozbitych małżeństw i samotnych matek. W rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka przebywa około 58 tysięcy osieroconych dzieci a pozostałe 27 tysięcy pozostaje pod opieka domów dziecka (18700) i ośrodków wychowawczych (8300). U większości z tych dzieci brak jest zrzeczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich przez rodziców, którzy nie mogą lub - często niestety - nie chcą zajmować się własnymi dziećmi. Są to dzieci pozbawione tego co im się słusznie należy: miłości i rodziców we wspólnym domu.

  "Sieroty oraz dzieci pozbawione rodziców czy opiekunów winny być otoczone przez społeczeństwo szczególną troską. W sprawach dotyczących adopcji lub przyjęcia na wychowanie przez inną rodzinę, państwo powinno wprowadzić odpowiednie ustawy prawne, które ułatwią rodzinom zdolnym do tego przyjęcie dzieci potrzebujących opieki - na stałe lub czasowo - a jednocześnie uwzględniające naturalne prawa rodziców" (z Karty Praw Rodziny - Watykan 1983).

  I nie chodzi tu o krótkotrwały poryw serca, ale powzięty po namyśle i w wolności akt woli małżonków, którzy decydują się, że przyjmą osierocone dziecko, zwiążą jego los z losem własnym i dadzą mu to, czego nie otrzymało od naturalnych rodziców. Wydaje się, że takim, choć częściowym rozwiązaniem problemu sieroctwa społecznego powinniśmy być zainteresowani jako jednostki pragnące miłować drugiego człowieka i jako społeczeństwo promujące zdrową rodzinę, pełniącą określone funkcje ekonomiczne, wychowawcze i opiekuńcze.  [...]


  Osierocone dzieci pozbawione opieki rodziny, kiedy osiągają pełnoletność nie potrafią założyć prawidłowo funkcjonującej rodziny, ani nie mają na ogół warunków do samodzielnego ustabilizowanego życia: brak mieszkania, brak warunków do zdobywania wyższego wykształcenia i brak pracy. Zasilają wiec środowisko ludzi bezdomnych, bezrobotnych i środowiska przestępcze. Proces patologii społecznej narasta. Jedynym ratunkiem dla kraju może być poruszenie sumienia rodzin katolickich, aby poczuły się w części odpowiedzialne za to zjawisko.

  Walka ze zjawiskiem sieroctwa społecznego jest elementem dobrze pojętej walki w obronie życia i konsekwencja postawy "tak" dla każdego poczętego życia. Narodzenie nieoczekiwanego w rodzinie dziecka wymaga wszechstronnej pomocy matce i rodzinie przed jego urodzeniem i wszechstronnej pomocy rodzinie i dziecku po jego narodzeniu aż do uzyskania samodzielności. Polityka społeczna państwa powinna stworzyć warunki, aby nikt z powodów trudności materialnych nie był zmuszony do opuszczenia własnego dziecka.

  Program kompleksowej ochrony życia powinien stać się programem aktywnej działalności wszystkich Ruchów Katolickich, wszystkich parafii i wszystkich diecezji w Polsce a za ich pośrednictwem powinien objąć cale katolickie społeczeństwo. Rodziny katolickie, które mogą poświęcić uwagę i pomoc tym najmniejszym naszym braciom powinny zgłosić się do najbliższego Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego i zaoferować swoja pomoc materialną na rzecz osieroconych dzieci albo zgłosić chęć adoptowania, czy wzięcia do rodziny zastępczej potrzebującego dziecka.  Najistotniejsze zadanie w walce ze zjawiskiem sieroctwa społecznego spoczywa na Państwie, które powinno stworzyć warunki do wychowywania dziecka w rodzinie naturalnej oraz na zdrowych polskich rodzinach, które przyjmą i wychowają wszystkie osierocone dzieci.


  http://www.adopcja.org  Ostatnio edytowane przez pipi ; 05-27-2010 o 12:14

 2. #2
  aliisanka
  Mamuśka
  Adopcja to piękna rzecz. Wiedziałam że jeśli moje problemy ze zdrowiem i zajściem w ciążę nie znikną, adoptujemy dzieciaczka, i będziemy z tego równi szczęśliwi, co dumni, że robimy tak piękny i dobry czyn. Adoptując dziecko, czynimy tyle dobra, ze nawet w głowie się nie mieści. Otwieramy Nasze serca, by stać się rodzicami dla dziecka, porzuconego, skrzywdzonego i jakże bardzo doświadczonego przez życie. Adoptując, chcemy sprawić by dziecko zapomniało, to co było złe w Jego życiu, chcemy Mu pokazać inną, lepszą stronę życia. I jest to tak piękny gest, że trudno to ogarnąć. Potrzeba dużo cierpliwości by w polsce adoptować dziecko, gdyż problemy jakie stwarzają urzędy, są spore, i to czekanie... ale ktoś kto pragnie dziecka, jest w stanie znieść i przeczekać wszystko. Bardzo wiele przypadków jest takich, że para która lata starała się o dziecko, i nie mogąc mieć własnego dzieciątka, adoptowała dziecko, po czym nagle zachodzili w ciążę, i uznawano to za cud, ale to przecież żaden cud, bo nie ma kobiet bezpłodnych, gospodarka hormonalna kobiety, jest tak nieprzewidywalna, że aż trudno w to uwierzyć..
  Życzę wszystkim parom, starającym się o adopcję, by jak najszybciej mieli w Swoim domu upragnione dziecko, które da im tyle radości, co niemiara. Życzę wszystkim dzieciom, które doświadczyły zła, by odnaleźli szczęście, by znalazł się ktoś, kto zapewni Im, szczęście i spokojny dom, bez trosk...


 3. #3
  KingaSzaj
  Nowicjusz
  Popieram i też zastanawiam się nad adopcją mimo, że posiadam już dzieci.


 4. #4
  irekfolter
  Nowicjusz
  mamy już dwójkę dzieci,i lekarz powiedział że niestety już nie uda się zajść w kolejną ciążę dlatego zaczęliśmy zastanawiać nad adopcją


 5. #5
  Natalka1
  Banned
  Trzeba mieć wielkie serce żeby pokochać adoptowane dziecko.


 6. #6
  Dagna_27
  Nowicjusz
  Ja uważam, że jak ktoś naprawdę nie może mieć dziecka to warto zaadoptować. Tylko trzeba pamiętać, że takie dziecko potrzebuje miłości i uwagi


 7. #7
  Bobasek
  Nowicjusz
  Ja pomimo , że mam własne dzieci , a ciąże były bezproblemowe, mogłabym zaadoptować i pokochać dziecko z domu dziecka . Tylko nie wiem czy starczyło by mi czasu i cierpliwości, bo takie dziecko potrzebuje ogromnie dużo uwagi .


 8. #8
  dolores82
  Nowicjusz
  ja też mogłabym pokochać adoptowane tak samo jak swoje, kto wie, może kiedyś się na to zdecyduje


 9. #9
  Marionetka70
  Nowicjusz
  "Wszystkie dzieci nasze są" ))))


 10. #10
  Szprotka91
  Nowicjusz
  mądre słowa


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. 06-27-2009, 14:29
 2. 08-11-2008, 12:26
 3. 07-01-2008, 16:29
 4. 05-03-2008, 22:01
 5. 11-08-2007, 14:50

Tagi dla tego tematu