Soczki, herbatki... Co podać dziecku do picia?
Rodzice często myślą, że skoro ich maluszek ma już dawno za sobą etap jedzenia piersią, a jego posiłki coraz bardziej zaczynają przypominać „normalne” jedzenie, także to, co dziecko pije, nie jest już tak istotne. Tymczasem eksperci żywienia dzieci i niemowląt podkreślają, jak ważny dla rozwoju jest odpowiedni dla danego wieku dobór napojów!
Dieta malucha powinna różnić się od posiłków dorosłego człowieka nie tylko pokarmami stałymi. Także płyny, które rodzice podają swoim pociechom, powinny spełniać ściśle określone warunki. z pomocą w znalezieniu odpowiedzi na pytanie „czym można poić dzieci, a czego należy się wystrzegać”, przychodzi rodzicom np. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) czy Instytut Matki i Dziecka.
Dla wielu rodziców zaskakujące jest zalecenie, że do 7 roku życia dzieciom nie powinno podawać się herbaty naturalnej (czyli czarnej, zielonej, białej, czerwonej itp.). Od czasu do czasu można jedynie pozwolić przedszkolakowi na małą filiżankę zielonej herbaty. Ale już bezwzględnie nie powinno się dawać dziecku napoi zawierających sztuczne barwniki, substancje smakowe czy konserwanty. Należy więc bezwzględnie wykreślić z diety dziecka wszelkie oranżady, toniki, cole itp. Oczywiście dotyczy to w równym stopniu napojów gazowanych i niegazowanych. Rodzice powinni też wystrzegać się soków sztucznie dosładzanych. Na rynku jest wiele produktów, których zdrobniałe nazwy sugerują, że są one przeznaczone dla dzieci. Ale nie każdy produkt, który ma zdrobniałą nazwę, a na jego etykiecie widnieje hipopotam lub jakieś inne zabawne zwierzątko jest dobry dla malucha! Dlatego kupując soki należy koniecznie sprawdzić ich skład. Najbezpieczniej jest kupować produkty, które zostały zaakceptowane przez Instytut Matki i Dziecka – a w wypadku dzieci, które nie skończyły jeszcze 3 roku życia jest to wręcz wymagane!
Od kiedy można podawać soczki i herbatki?
Jeśli dziecko jest karmione piersią, w pierwszym roku życia nie powinno się go sztucznie poić. Maluszkowi najlepiej służy mleko mamy, które nie tylko syci głód, ale także gasi pragnienie. Jeśli niemowlę jest żywione mlekiem modyfikowanym, które jest gęstsze niż mleko kobiece, maluch może czasem odczuwać pragnienie. Można wtedy podać mu przegotowaną i wystudzoną do temperatury pokojowej niegazowaną wodę mineralną.
Dopóki rodzice nie zaczną rozszerzać diety dziecka, nie powinni podawać mu także do picia innych płynów, niż mleka i przegotowanej wody mineralnej. Gdy maluszek skończy 7 miesiąc (jeśli jest karmiony piersią) lub 5 miesiąc (przy karmieniu sztucznym), można do jego diety wprowadzić soki – ale zawsze odpowiednie dla wieku dziecka (według informacji na etykiecie). Można także dać dziecku domowy kompot, gotowany ze świeżych owoców i niesłodzony (za wyjątkiem kompotu z rabarbaru, który zawiera szczawiany utrudniające przyswajanie wapnia), albo soki wyciskane w domu z owoców (wtedy lepiej kupić rośliny z uprawy ekologicznej). Trzeba tez pamiętać, że soki z cytrusów można podawać dziecku dopiero po 1 roku życia. Pierwszy soczek, który pozna dziecko może być przygotowany z jabłek lub jasnych winogron.
Uwaga: jeśli będziemy podawać dziecku soki zbyt często, będzie miało ono kłopoty z apetytem! Soki zawierają naturalne cukry, są więc bardzo kaloryczne, ale nie zapewniają organizmowi dziecka wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Nie należy też poić malca sokami wieczorem, ani w nocy, bo grozi to próchnicą.
Jeśli chodzi o herbatki dla niemowląt, można je wprowadzić w podobnym czasie, co soczki. Na rynku są dostępne herbatki z ziół lub suszonych owoców w formie granulowanej i w torebkach. Ale uwaga – granulowane herbatki są często sztucznie dosładzane, dlatego należy podawać je dziecku w niewielkich ilościach – szklanka dziennie to granica, której nie powinno się przekraczać.
Rynek spożywczy jest wręcz zasypany przeróżnymi herbatkami, soczkami i napojami dla dzieci i niemowląt. Producenci kuszą rodziców atrakcyjnymi opakowaniami, dołączanymi gadżetami, promocyjnymi cenami. Jednak w przypadku jedzenia dla maluszków nie warto eksperymentować z mało znanymi markami. Lepiej wybrać produkty dużych, znanych firm –ich jakość jest stale sprawdzana, a użyte w nich składniki przechodzą szereg testów. Dlatego rodzice mogą mieć pewność, że podają swoim dzieciom bezpieczne i zdrowe soczki, herbatki, zupki i kaszki.
źródło