+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Ile powinno przybierać na wadze dziecko karmione piersią???

 1. #1
  Betty_Boop
  Olimp

  Arrow Ile powinno przybierać na wadze dziecko karmione piersią???

  Advertisement  Ile powinnno przybierać na wadze dziecko karmione piersią????  Dzieci rosną w różnym tempie, jedne szybciej inne wolniej. Do obserwacji tempa przyrostu masy i długości ciała służą tzw. siatki centylowe. Z siatek widać wyraźnie, że “norma” to bardzo szerokie pojęcie. 50% dzieci mieści się między 25 a 75 centylem, ale masa mieszcząca się między 3 a 97 centylem też jest prawidłowa. Jeśli masa ciała Waszego dziecka w danym wieku odpowiada 30 centylowi, oznacza to, że 30% dzieci waży mniej, a 70% waży więcej.

  Należy pamiętać, że przyrost masy ciała dzieci karmionych piersią różni się od przyrostu masy ciała sztucznie karmionych niemowląt. Nasze rodzime siatki centylowe odpowiadają przyrostom masy charakterystycznym dla dzieci karmionych sztucznie. Dopiero niedawno Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała siatki centylowe dostosowane do populacji dzieci karmionych piersią. Warto je znać i polecać pediatrom:


  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się

  Analiza siatek jest pożyteczna, bo sam przyrost masy niewiele mówi. Dopiero skorelowany ze wzrostem może dać nam pełniejszy obraz rozwoju dziecka. Każde załamanie krzywej w dół powinno budzić niepokój i skłonić do wyjaśnienia przyczyn takiego stanu – będzie to często choroba lub odmawianie ssania.

  Zdrowe niemowlęta karmione piersią mogą wykazywać niewielki, lecz stały przyrost masy ciała, który jest prawidłowy, jeżeli:

  - dziecko jest aktywne, żywe, wygląda zdrowo

  - oddaje 3-4 stolce dziennie i przynajmniej 6 razy na dobę moczy pieluszkę

  - je przynajmniej 8 razy na dobę lub więcej, karmienia trwają przynajmniej 15 minut, dziecko najada się, jest zadowolone po karmieniu

  - matka czuje po karmieniu, że piersi są opróżnione

  Ponieważ w naszym kraju dziecko jest ważone w pierwszych dniach po porodzie, a potem dopiero po 6 tygodniach, gdy przychodzi termin szczepienia, zachęcamy matki, aby same obserwowały jak rosną ich niemowlęta.

  Warto ważyć dziecko w pierwszych dobach po urodzeniu – codziennie, w pierwszych tygodniach – co 1-2 tygodnie, w kolejnych miesiącach – 1 raz na miesiąc.

  Do interpretacji tych wyników potrzeba nieco wiedzy:

  1. Każde dziecko, chyba że wystąpiły wyjątkowe okoliczności np. choroba, operacja, kłopoty ze ssaniem, powinno wyrównać masę urodzeniową do ukończenia 3 tygodni.

  2. Dziecko nie powinno przybierać mniej niż 120 gram/tydzień.

  3. Zwykły przyrost w pierwszych 3 m-cach życia to:

  120 - 210g / tydz , czyli 765 - 945 g /miesiąc .
  Bywają niemowlaki, które będą przybierały ponad 300 gram/tydzień, czyli przez miesiąc zwiększą masę o 1,5 lub 2 kg (!).

  4. Do 6 miesiąca prawidłowo przybierające niemowlę podwaja masę urodzeniową.

  5. Po 3 miesiącu tempo wzrostu maleje..
  Niemowlęta przybierają w okresie 3-6 m-cy 110 - 120 gram/tydzień, czyli ok. 500 - 540 g/miesiąc.
  W drugim półroczu przyrosty będą jeszcze niższe, początkowo średnio 375 g/mc, później nawet 270 g/mc będzie prawidłowe.


  Przy problemach z wagą dziecka, nalezy poradzic sie pediatry, doradcy laktacyjnego, wykluczyć chorobę i problemy ze ssaniem, zwiększyć częstotliwość karmień nocnych, a dopiero w ostateczności stosować karmienie mieszane.  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 18:52

+ Odpowiedz na ten temat