Dojajowodowe przeniesienie gamet (Gamete/Zygote Intrafallopian Transfer)

Dojajowodowe przeniesienie gamet (GIFT) oraz dojajowodowe przeniesienie zarodka (zygote intrafallopian transfer, ZIFT) są odmianami sztucznego zapłodnienia (IVF). Kobieta musi mieć przynajmniej jeden sprawny jajowód. GIFT i ZIFT są to metody stosowane u kobiet z niepłodnością nieznanego pochodzenia, oraz w przypadku nieznacznie obniżonej płodności partnera.

W GIFT jajeczka są pobierane tak, jak w zapłodnieniu in vitro. Zostają one następnie zmieszane z plemnikami i natychmiast wprowadzane do jajowodu przy pomocy długiej, cienkiej sondy w trakcie laparoskopii. Nasienie oraz komórka jajowa są umieszczane tam, gdzie dochodzi do naturalnego zapłodnienia, (czyli do jajowodu). Odsetek powodzeń jest nieznacznie niższy niż przy klasycznym sztucznym zapłodnieniu.

W metodzie ZIFT jajeczko jest zapładniane w laboratorium, tak jak w IVF, ale zarodki są wprowadzane do jajowodów, tak jak w GIFT. Zaletą tego zabiegu jest fakt, że lekarz i dana para dowiadują się, że jajeczko zostało na pewno zapłodnione, oraz, że zarodek został oceniony pod kątem możliwych nieprawidłowości.