+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Tyłozgięcie macicy

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Tyłozgięcie macicy

  Advertisement  Tyłozgięcie macicy


  Tyłozgięcie macicy jest to niewielkie odchylenie od prawidłowego położenia macicy , które nie stanowi żadnego objawu chorobowego ani poważnej wady . Nie jest ono zatem żadnym powodem do zmartwienia .

  25 % kobiet ma takie położenie macicy , można powiedzieć , że po prostu taka ich” uroda” .


  Nie wiadomo dokładnie co jest przyczyną tyłozgięcia macicy . Można by przypuszczać , że jest to połączone z osłabieniem aparatu więzadłowego , który to właśnie utrzymuje macicę w normalnej, właściwej pozycji . Tyłozgięcie macicy może się także czasem pojawiać przy zbyt dużym wysiłku , we wczesnym okresie po porodzie . Czasem jest to następstwo niektórych schorzeń ginekologicznych takich jak endometrioza czy zapalenie przydatków .


  Warto wiedzieć , że nietypowe położenie macicy nie powoduje bezpłodności czy problemów z utrzymaniem ciąży a także komplikacji przy porodzie.


  Tyłozgięcie macicy może natomiast powodować u kobiety bardziej bolesne miesiączki , nasilone bóle w okolicy krzyża czy w podbrzuszu .


  Niektóre kobiety z tyłozgięciem macicy zgłaszają także dolegliwości przy współżyciu . Warto wtedy poszukać pozycje bezbolesne , przy których nie będziemy odczuwały dyskomfortu .


  Lekarz ginekolog może próbować ustawić tyłozgiętą macicę tak aby znalazła się w normalnym położeniu .
  Jeśli w tym czasie jednak spowoduje to ból lub macicy nie będzie dało się odprowadzić to oznaka, że mamy do czynienia z tyłozgięciem utrwalonym (pojawia się ono często po przebytym stanie zapalnym w obrębie miednicy mniejszej ) .
  Macica , która zostanie ustawiona przez lekarza w prawidłowym położeniu bardzo często wraca znów do tyłozgięcia – nie wiąże się to jednak z dolegliwościami .


  Zabiegi operacyjne tyłozgięcia macicy przeprowadzane są niezwykle rzadko - np. w przypadku kiedy tyłozgięciu towarzyszy wypadanie macicy .


  tekst : pipi (KM)

  Ostatnio edytowane przez pipi ; 06-16-2010 o 23:37

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu