+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Bezpieczne dziecko w domu

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Bezpieczne dziecko w domu

  Advertisement  Bezpieczne dziecko w domu

  Z doświadczenia wielu rodziców wynika, że połowa wypadków z udziałem dzieci ma miejsce w domu. Dotyczy to zazwyczaj dzieci do 6 lat, które przez ten okres w swoim życiu są narażone niemal na wszystkie pułapki.

  Czasami rodzice zdają sobie sprawę oraz mają świadomość, że wiele wypadków można było uniknąć, ale niestety nie pomyśleli o tym wcześniej i nic nie zrobili w tym kierunku. Dlatego ten artykuł powinien być wzięty bardzo poważnie i należy wysilić wyobraźnię oraz dokładnie przyjrzeć się sprzętom w domu, zabawkom, a także wszystkim pomieszczeniom, w których dziecko potencjalnie przebywa.


  Bezpieczny dom


  Bardzo ważną zasadą jest również to, aby w ogóle nie pozostawiać małego dziecka samego bez opieki, gdyż jak to zazwyczaj bywa- wystarczy ułamek sekundy a nieszczęście już gotowe. Aby uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji należy dziecko uczyć co jest bezpieczne, a czego w ogóle nie powinno dotykać czy też robić. Nauczyć takie małe dziecko będzie z pewnością trudno, ale nie należy się poddawać, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo naszej pociechy. Wiadomo, że jedno tłumaczenie nic nie da, dlatego musimy być wytrwali i tłumaczyć tyle, ile będzie trzeba. Jednak i sami rodzice muszą stworzyć bezpieczny dom, w którym to trzeba będzie wiele rzeczy pozmieniać, gdy tylko dziecko zacznie raczkować lub chodzić.

  Ale i takie małe dziecko, które jeszcze leży w łóżeczku też musi być zabezpieczone, aby z niego nie wypadło. Dlatego musimy sprawdzać stabilność łóżeczka oraz czy dziecko ma zrobioną odpowiednią wysokość i czy nie ma żadnych śrubek na wierzchu, które potencjalnie stanowią już dla dziecka wielkie zagrożenie. Zabezpieczając dom przed małym szkrabem powinniśmy zaopatrzyć się w zabezpieczenia na kontakty oraz w tzw. stopery na wszelkie szafki i szuflady, co uniemożliwi dziecku ich otwarcie. Jest to bardzo dobre, gdyż zazwyczaj w szafkach trzymamy niebezpieczne dla dziecka rzeczy, a są to przede wszystkim środki chemiczne, lekarstwa czy też ostre narzędzia.


  Statystyki
  Z badań wynika, że 60 procent wypadków w domu ma bezpośredni związek z owymi rzeczami. Zabezpieczając mieszkanie nie należy także zapominać o ostrych kantach i rogach, np. od mebli. Czasami ostry róg stołu jest powodem, że z dzieckiem trzeba jechać do szpitala na szycie, bo sobie bardzo rozcięło łuk brwiowy. Również i na ostre wykończenia mebli można kupić specjalne samoprzylepne nakładki, które z pewnością uchronią nasze dziecko od wielu wypadków. Wyobraźnia rodziców powinna zawsze sięgać w przyszłość i powinna być z reguły przewidywalna.

  Przed zakupem zabawek
  Kupując dziecku zabawki musimy zwracać uwagę czy nie mają one ostrych zakończeń, aby dziecko się nie skaleczyło i czy zabawka jest trudna do połamania, aby dziecko nie mogło ułamać jakiejś części i jej połknąć. Ponadto wszystkie zabawki powinny mieć atest PZH oraz posiadać opinię Instytutu Matki i Dziecka, a także powinny mieć atest ‘B’. Bardzo ważne jest również to, aby nigdy nie pozostawiać dziecka samego w kąpieli, ponieważ może się utopić lub zachłysnąć wodą. Równie niebezpieczne jest zostawianie dziecka na przebijaku czy na łóżku, gdyż może spaść i się połamać.

  Wypadki w domu z udziałem dzieci zdarzają się niemal codziennie. Potencjalne zagrożenie czeka niemal na każdym kroku. Nawet posiadanie zwierząt jest groźne. Szczególnie niebezpieczne są odchody, w których jest mnóstwo bakterii i mogą one przenieść na dziecko niebezpieczne dla życia choroby. I tak też to tylko podstawowe przykłady potencjalnych zagrożeń, jakie mogą spotkać dziecko w domu. Choćby człowiek chciał to nie może przewidzieć wszystkiego co dziecko zrobi, jednak w większości przypadków wcześniejsze reagowanie uchroni przed nieszczęśliwymi wypadkami. Dlatego rodzice muszą być zawsze czujni i zawsze tam, gdzie ich pociecha.


  źródło  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 20:31

 2. #2
  supertata
  Nowicjusz
  Znalazłem również bardzo ciekawy wywiad z dekoratorem wnętrz na ten temat. Polecam zapoznanie się z artykułem "dom bezpieczny dla dziecka"


 3. #3
  mam65
  Nowicjusz
  Bardzo podoba mi się rozwiązanie kuchenek i piekarników - panel dotykowy z włącznikiem, w który trafić, żeby włączyć - to trzeba umieć I piekarnik ma warstwową szybę, nie jest taka gorąca, a do tego zamykana takim czymś i dziecko nie otworzy. Dobre!


 4. #4
  lenka82
  Nowicjusz
  Ja się boję, bo synek jest ciekawski i zaczął się ostatnio bawić guziczkami przy kuchence... Sądzicie, ze da sie cos z tym zrobić?


 5. #5
  monia_p
  Nowicjusz
  proponuję również uważać na środki czystości w naszym domu...żeby nic się nie stało lepiej pozakręcać dobrze wszystkie zakrętki. Jeżeli sprzątamy również starajmy się stosować środki nieżrące, bezpieczne i łagodne. Ja np zabawki dziecka spokojnie dezynfekuję dettolem, na którym były przeprowadzone badania i nie muszę się bać, że po umytych zabawkach dziecko wezmie je do buzi, a potem cos się stanie.


 6. #6
  koser
  Nowicjusz
  Ja od jakiegos czasu w ogóle staram się unikać środków chemicznych w domu, nawet nie chodzi o dziecięcą ciekawość, bo i tak wszystko trzeba trzymać wysoko, ale na razie testuje, czy faktycznie życie bez chemii jest możliwe.
  Przeszłam juz przez etap sprzątania domowymi, babcinymi metodami, teraz testuje środki ekologiczne i póki co jestem zadowolona także polecam spróbować

  Ostatnio edytowane przez koser ; 08-18-2011 o 09:28 Powód: Naruszenie regulaminu forum, pkt 8

 7. #7
  joobler
  Nowicjusz
  Świetne rozwiązania na pewno zastosuje u siebie nie które z nich


 8. #8
  zosiasamosia
  Nowicjusz

  Dom dla malucha

  Tak sobie pomyślałam, że dobrze było by wymienić się sposobami zabezpieczania domu tak aby nasze pociechy nie zrobiły sobie krzywdy. Wiadomo że dla malucha dom jest jak tor przeszkód, schody, gniazdka, elektryczne płyty do gotowania.
  Jak zabezpieczacie swoje domy


 9. #9
  Stefcia
  Staraczka
  Szczerze to ja nic nie robiłam.


 10. #10
  agunia29
  Mamuśka
  wszelakie zabezpieczenia czy do szuflad, gniazdek, rogów sa dostępne w sklepach i nic nadto się nie wymyści, no chyba ze ktoś chce owinąc wszystko gabką
  jak to mówia jak się nie przewróci to sie nie nauczy chodzić.


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Tagi dla tego tematu