+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24

Jak uczyć dziecko korzystania z nocnika?

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Jak uczyć dziecko korzystania z nocnika?

  Advertisement  Kiedy i jak twój maluch pożegna się z pieluszką?


  Niektórzy rodzice sadzają dziecko na nocnik, ledwo ono w ogóle nauczy się siadać. Stąd zapewne historie o ośmiomiesięcznych niemowlakach siusiających do nocnika. Oczywiście może się zdarzyć, że maluch, który spędza na nocniku dużo czasu, akurat wtedy zrobi kupę lub siusiu. Ale to czysty przypadek. Dziecko powinno w sposób naturalny, fizjologiczny, dojrzeć do pożegnania z pieluchą.
  Jeśli więc twój dwulatek "jeszcze" nosi na pupie pieluchę, nie masz się o co obwiniać. To ty masz rację, a nie szwagierka, sąsiadka czy ciocia, dla których niemowlę pogodzone z niezrozumiałymi wymaganiami i udręką przesiadywania na nocniku jest "lepiej rozwinięte" i "grzeczne".

  Nie tak szybko


  Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika mniej więcej w drugiej połowie trzeciego roku życia. Dziewczynki zaczynają panować nad zwieraczami zazwyczaj nieco wcześniej od chłopców. Wydaje się, że używanie jednorazowych pieluszek opóźnia sprawę - dziecko nie czuje, że ma mokro, więc zasiusiana pielucha wcale mu nie przeszkadza. Choć z drugiej strony napęczniały pampers musi być trochę niewygodny dla energicznego i ruchliwego dwulatka.

  Przeważnie jest tak, że im większą wagę przywiązujemy do treningu czystości, im więcej stresu, zamętu, irytacji i złości wokół nocnika, tym gorsze efekty. Tam, gdzie sprawy toczą się naturalnym biegiem, a malucha oswajamy z nowymi możliwościami i łagodnie zachęcamy do zmiany, o wiele łatwiej o sukces.

  Zamiana pieluchy na nocnik to bardzo skomplikowany proces. Wymaga od malucha opanowania kilku ważnych umiejętności. Początkujący użytkownik nocnika musi przecież:

  1.zauważyć, że chce mu się siusiu;

  2.skojarzyć, co to oznacza (że zaraz zacznie siusiać);

  3.powstrzymać się przez chwilę;

  4.wiedzieć, co dalej robić (powiedzieć mamie albo pobiec do nocnika).

  Czy już czas?


  Obserwuj dziecko: może przez godzinę lub dwie ma sucho albo budzi się z popołudniowej drzemki z suchą pieluszką; może pielucha zaczyna mu przeszkadzać; może uda ci się zauważyć jakąś regularność wypróżnień. Może maluch przed zrobieniem siusiu lub kupy zachowuje się nieco inaczej - kuca albo chowa się pod stołem. Byłby to znak, że dziecko zaczyna bardziej czuć swoje ciało i dostrzega, że siusianie i robienie kupy jakoś od niego zależą.

  Zanim uznasz, że nadszedł już czas na pierwsze próby, zastanów się, czy w życiu dziecka nie dzieje się zbyt wiele naraz. Nauka czystości nie powinna nakładać się na inne ważne wydarzenia, np. pójście do przedszkola, narodziny siostry lub brata, choroba, kłopoty rodzinne, wyjazd na wakacje.

  Co może się przydać

  Nocnik. Wybierz raczej konwencjonalny kształt - niektóre maluchy zupełnie nie rozumieją, dlaczego mają siusiać foce na plecy albo krasnoludkowi na głowę. Niezależnie od kształtu rzecz musi być solidna, stabilna, wygodna, bez ostrych kantów i drobnych elementów.

  Odpowiednia garderoba. Przy pierwszych nocnikowych próbach liczy się dosłownie każda sekunda, więc zapomnij o szelkach, paskach, kombinezonach, guzikach i zatrzaskach. Najwygodniej jest latem. Wtedy maluch może chodzić po domu z gołą pupą, a na wyjścia dobrze jest zaopatrzyć się w sporo luźnych, łatwych do zdejmowania majteczek.

  Książeczki, których bohaterowie opanowują właśnie trudną sztukę korzystania z nocnika (ewentualnie zdjęcia maluchów na nocnikach, np. w poradnikach dla rodziców). Ważne, żeby nie przedobrzyć i nie bombardować dziecka historiami o nocniku pięć razy dziennie i jeszcze raz na dobranoc. Wystarczy przeczytać książeczkę i opowiedzieć, o co chodzi.

  Siusiająca lalka. Może być bardzo pomocna, o ile będziecie się nią bawić bez natrętnej dydaktyki. Najpierw może nosić pieluszki (np. podpaski), a potem przesiąść się na nocniczek.

  Coś do wycierania kałuż, np. mopy (w dużej ilości).

  Pierwsze kroki

  Wytłumacz dziecku, do czego służy nocnik. Możesz sama na nim usiąść, posadzić lalki i misie. Maluch musi mieć trochę czasu na oswojenie się z tym sprzętem. Nawet jeśli nosi go na głowie, pozwól na to, niech poczuje, że to JEGO nocnik, a nie coś, co rodzice przynieśli do domu, żeby wymagać opanowania jakichś nowych, dziwnych umiejętności.

  Proponuj skorzystanie z nocnika, gdy masz wrażenie, że za chwilę będzie taka potrzeba. Bądź uważna, ale nie natrętna. Jeśli będziesz co kwadrans pytać dziecko, czy przypadkiem nie chce siusiu, może automatycznie zacząć odpowiadać "nie", nawet jeśli właśnie robi kałużę na podłodze.

  Nie ograniczaj ilości płynów. Wprawdzie mniej picia to mniej ewentualnych kałuż, ale wyraźne parcie na pęcherz ułatwi dziecku zorientowanie się w sytuacji.

  Chwalić, chwalić, chwalić...

  Kiedy dziecku uda się trafić do nocnika, nie szczędź mu swojego zachwytu. Całkiem na miejscu będą brawa, okrzyki podziwu, a nawet drobny upominek za "pierwszy raz".

  Jeśli chwalisz, nie mów: "jesteś takim dobrym chłopcem" albo "jesteś kochaną dziewczynką". Siusianie do nocnika to tylko jedna z umiejętności, tak jak siadanie albo picie z kubeczka. To, gdzie dziecko siusia, nie ma przecież nic wspólnego z tym, jak bardzo je kochasz, prawda? Pochwal więc raczej tak: "Brawo! Pewnie jesteś z siebie bardzo dumny" albo "Doskonale sobie poradziłaś".

  Pamiętaj, że im większa presja, tym dłuższa droga do sukcesu, więc:

  - nie licz na natychmiastowe efekty;

  - nie nalegaj;

  - nie zawstydzaj;

  - nie złość się;

  - nie krzycz;

  - nie okazuj dezaprobaty;

  - nie karz;

  - nie porównuj z innymi dziećmi.  Gdy nic z tego nie wychodzi

  Kupiłaś piękny nocnik, opowiedziałaś, jak z niego korzystać, nauczyłaś siusiać wszystkie lalki i misie, zaopatrzyłaś się w tuzin majtek i książeczki o nocnikach, jesteś cierpliwa, miła, delikatna... i nic! Twoje dziecko uparcie siusia w pieluchy.

  Nie martw się. To się zdarza. I wcale nie znaczy, że maluch jest gorzej rozwinięty od córki sąsiadki czy synka koleżanki. Po prostu jeszcze nie dojrzał do tej zmiany. W takiej sytuacji najlepiej będzie, jeśli problem nocnika na jakiś czas zniknie z waszego życia - nie nalegaj, nie mów o tym.

  Niech nocnik stoi sobie i czeka, aż jego właściciel sam poczuje się odpowiedzialny za to, czy siusia w pieluchy, czy do nocnika. Nie okazuj rozczarowania (i rzeczywiście nie bądź rozczarowana, bo naprawdę nie ma powodu), nie pozwól innym krytykować dziecka ani wyśmiewać się z niego. Spokojnie poczekaj. Kiedyś to się zmieni. Swojemu pierwszoklasiście na pewno nie będziesz musiała pakować do tornistra kilku pampersów na zmianę.


  Spanie a siusianie
  Nie licz na to, że kiedy dziecko nauczy się siusiać do nocnika, będziesz miała w ogóle pieluchy z głowy. Maluch nawet w piątym roku życia może używać pieluchy w nocy i nie ma w tym nic nienormalnego. Budzenie się, żeby zrobić siusiu, to naprawdę wyższa szkoła jazdy i niczego nie przyspieszysz, ograniczając picie przed snem czy wysadzając malucha w nocy. Dziecko będzie gotowe do spania bez pieluchy, kiedy kilka nocy prześpi "na sucho".


  źródło  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 20:26

 2. #2
  justysia_jgk
  Opiekun
  Cytat pipi :
  Spanie a siusianie
  Nie licz na to, że kiedy dziecko nauczy się siusiać do nocnika, będziesz miała w ogóle pieluchy z głowy. Maluch nawet w piątym roku życia może używać pieluchy w nocy i nie ma w tym nic nienormalnego. Budzenie się, żeby zrobić siusiu, to naprawdę wyższa szkoła jazdy i niczego nie przyspieszysz, ograniczając picie przed snem czy wysadzając malucha w nocy. Dziecko będzie gotowe do spania bez pieluchy, kiedy kilka nocy prześpi "na sucho".
  zgadzam sie z tym faktem, gdyz moj synek majacy 3 lata i 2 miesiace nadal spi w pieluszce. Czekam az pielucha bedzie kilka nocy z rzedu sucha. Bo wlasnie probowalam wysadzac synka czy ograniczyc lub calkiem zlikwidowac picie wieczorne lecz nic to nie dalo. Dalam se spokoj i teraz czekam az synek sam dojrzeje do tego.


 3. #3
  bwiolab
  Opiekun
  Ja uczyłam korzystania z nocnika chyba przez pól roku. JUlita miała wtedy dwa lata i zaczynało się lato.
  Sadzałam na nocnik co 15 min. a ona wstawała nic nie robiąc a za 5 minut majteczki były mokre. Męczyłam się tak z 3 miesiące ale w końcu się udało. Nie powiem, że od razu wszystko było OK bo zdarzało się, że zapominała bawiąc się o nocniku. Jak najczęsciej jednak ją pytałam czy chce albo sadzałam.
  Gdy juz nauczyła się korzystania z nocnika zauważyłam, że pielucha w nocy była sucha. Po miesiącu więc ją zdjęłam. Od tej pory zsikała się w nocy 2 razy a minęło 1,5 roku. Do tego szybko zaprzestała siadania na nocnik, siada na sedes. Do tego nie chce aby ktos jej podcierał tylko ona sama. Dla dziecka spuszczanie wody to tez frajda
  Nie powiem, ze to łatwe wyzwanie :P życzę wytrwałości i powodzenia !!


 4. #4
  tosia86
  Mamuśka

  Jak nauczyc 3 latka zeby wołał na ubikacjie

  Witam stram sie oduczyc syna od pampersów od ponad roku ( podobny temat pisałam).Zanic na swiecie nie chciał wejsc na muszle klozetową z dakładą a o nociku juz nie wspominam.
  Wiec w dzien odrzucilismy pampersy a kupiłam majteczki co prawda jak go sie posadzi to siedzy ale z namową ale nie wola ze chce na ubikacjie sika do majteczków. Jak mam nauczyc syna zeby wołał na ubikacjie?

  Ostatnio edytowane przez tosia86 ; 07-20-2010 o 20:28

 5. #5
  _Beti_
  Mamuśka
  Tosia86 trzylatek to już rozumny chłopak

  z moim ćwiczyłam jak miał 2 i naprawdę było ciężko
  mój sposób to na nocniczku dawałam mu nasze zdjęcia do oglądania i tylko na nocniku
  a pieluchy po prostu w domu nie zakładałam pół mieszkania mi zlał a ja ze szmatą latałam
  i tłumaczyłam tłumaczyłam i tukłam do tego małego łepka
  ale w końcu zajarzył o co w tym chodzi


 6. #6
  holly
  Super Moderator
  prosze korzystać z opcji "szukam" taki temat już był, scalam go zatem z docelowym.


 7. #7
  grudniowa08
  Mamuśka
  A ja z takim pytaniem

  Moja Karola od dwóch dni ma jazdę z pieluchami
  tzn. nie chce ich zakładać
  krzyczy, rzuca się, płacze

  więc w domu nie założyłam - tylko rajstopki
  majtek tez nie chciała

  Przeczytałam gdzieś że można w takiej sytuacji
  spróbować odpieluchować dziecko
  no i wszystko ok, Karola woła "sisi", pokazuje nocnik
  sadzam ją i nic a ona ucieka

  oczywiście - największa frajda obecnie - gonienie na golasa

  po chwili slyszę jak płacze przeraźliwie w drugim pokoju
  zsikała się - zmoczyła siebie, na podłodze kałuża
  a ona woła "Kaka bam Kaka bam" (czyli Karolina rozlała, źle zrobiła )
  pokazuje że trzeba powycierać - no biedna strasznie była
  ja jej mówię że się nic nie stało, że mama wytrze i juz nie będzie

  ale potem chcę jej ubrać pieluchę - ryk, wrzask, płacz

  i tak cztery razy - wołała o siku, ja ją rozbieram
  ona sika na podłogę i płacze że się zmoczyła

  Po kąpieli problemu nie było - na przewijak, pielucha, ubieranie
  tak jak zawsze

  I teraz pytanie:
  Co robić? Jeśli jutro sytuacja się powtórzy
  zostawic ją bez pieluchy czy ubrać na siłę?

  Na spacer ubieraliśmy się godzinę
  Ona płacz na przewijaku, wygibasy - zostawiałam aż sie uspokoi
  mówiłam że wszyscy mają ubranka, itp
  i w końcu się udało

  Ale nie wiem w sumie co robić
  czy namawiać na pieluchę czy odpuścić i pozwolic gonic bez?
  help!


 8. #8
  PrzemusinaMamina
  Super Moderator
  Cytat grudniowa08 : Zobacz post
  I teraz pytanie: Co robić? Jeśli jutro sytuacja się powtórzy zostawic ją bez pieluchy czy ubrać na siłę?
  ja bym juz chyba z pielucha nie walczyla

  ale teraz jak isc na spacer? jak sie zesiusia? co zrobic?


  moje dziecko jeszcze robi w pieluche
  kupke czasami zawola ale nie zawsze

  wczoraj np maz wrocil z pracy i pyta czy maly zrobil kupke ?? (pewnie juz czuc bylo w pokoju ja natomiast zakatarzona nic nie wyczulam)
  Przemus sie oczywiscie nawet nie przyznal ze zrobil

  Bardzo oporny jest... wysadzam go na nocnik, potrafi siedziec na nocniku a potem z niego zejsc i zrobic w pieluche
  a czasami ladnie zawola


  ciezka sprawa.......


 9. #9
  grudniowa08
  Mamuśka
  Cytat PrzemusinaMamina : Zobacz post
  ale teraz jak isc na spacer? jak sie zesiusia? co zrobic?
  Nie no, na spacer pielucha musi być - inaczej się nie da

  Cytat PrzemusinaMamina : Zobacz post
  Przemus sie oczywiscie nawet nie przyznal ze zrobil
  No właśnie moja jak zrobi siku albo kupę
  to przychodzi i mówi że "kupcia" i pokazuje na pieluchę
  Jak ma zamiar robić kupkę to tez informuje
  przychodzi do mnie parę razy i mówi
  ale jak ją chcę posadzić na nocnik to nie chce
  na kibelek tez nie

  Cytat PrzemusinaMamina : Zobacz post
  ciezka sprawa.....
  Noooo...
  Dziś rano znowu wrzaski o ubieranie
  pielucha nie przeszła
  dałam jej ubranie do łóżeczka i ubierałam się razem z nią

  trwało to trochę ale założyła bluzkę, majtki, getry i skarpetki
  zsikała się dwa razy - najpierw na krzesło - nie płakała bo nie poczuła
  wsiąkło w tapicerkę
  przebrałam ją - pielucha "be" - no to majty
  znowu zaczęła sikać - tym razem płacz straszny bo leciało po nogach
  wzięlam do przebrania, mówię że to dlatego że nie było pieluszki
  że się nic nie stało
  ale że bez pieluchy trzeba na nocniczku siadać i takie tam
  - dała ubrac pieluchę i wsio ok

  Zgłupnę do reszty przy tym moim dziecku kochanym


 10. #10
  katya22
  Mamuśka
  dziewczyny, a moze sprobujcie z nakładką sedesową u nas sprawdziła sie swietnie wtedy, gdy Ewcia nie chciała na nocniczek. z tą nakładką to fajna sprawa mozna jakos zainteresowac dziecko np. pokazywac jak woda leci, my np. wspólnie robimy kupie "papa" a ile przy tym zabawy i radochy. u nas oduczanie pieluchy było takie: zdjełam pieluche i przez dwa dni wszystko było obsikiwane a na trzeci dzien ładnie juz wołała za kazdym razem jak jej sie chciało czy to kupe czy siusiu


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni

Podobne wątki

 1. 05-10-2016, 13:23
 2. 06-25-2011, 22:47
 3. 06-01-2008, 23:08
 4. 01-18-2008, 21:26
 5. 02-11-2007, 00:40

Tagi dla tego tematu