+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Aspiryna, Ibuprofen zwiększa ilość poronień

 1. #1
  kaska0404
  Olimp

  Arrow Aspiryna, Ibuprofen zwiększa ilość poronień

  Advertisement  Uważaj na leki przeciwbólowe przed ciążą i w trakcie

  Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) to grupa farmaceutyków znana każdemu, kto choć raz był przeziębiony, bolał go ząb czy głowa lub choruje np. na reumatyzm. Najpopularniejszym z nich jest aspiryna. Na całym świecie zużycie tych leków liczone jest nie w milionach tabletek, a w tonach. Łagodzą skutecznie ból i obniżają gorączkę, mają jednak poważne działania uboczne.
  Inne popularne leki to:
  • acetaminofen
  • ibuprofen
  • indometacyna
  • naproxen

  Badania przeprowadzone w USA i opublikowane w renomowanym piśmie medycznym British Medical Journal w sierpniu zeszłego roku wykazały, że przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w okresie prenatalnym, a w szczególności około czasu poczęcia, powiązane jest z 80% wzrostem ryzyka poronienia.

  Do tych samych wniosków doszli naukowcy z Danii, którzy jako jedni z pierwszych opublikowali podobne dane dwa lata wcześniej. Natomiast okołociążowe przyjmowanie paracetamolu, którego mechanizm działania różni się od NLPZ-ów, nie wiązało się ze wzrostem ryzyka poronienia bez względu na czas i długość przyjmowania.

  "Leki przeciwbólowe różnią się między sobą skutecznością, przydatnością w bólach różnego rodzaju, działaniami niepożądanymi, a powodowane przez nie zagrożenia mogą mieć różne nasilenie zależnie od wielu czynników osobniczych. Dlatego tak ważna jest edukacja i świadomość istniejącego ryzyka," powiedział dr n. med. Józef Meszaros, Katedra Farmakologii Akademii Medycznej w Warszawie. Paracetamol i NLPZ-y (preparaty na bazie ibuprofenu, naproksenu i kwasu acetylisalicylowego) są powszechnie dostępne na rynku masowym. Natomiast okołociążowe przyjmowanie paracetamolu, którego mechanizm działania różni się od NLPZ-ów, nie wiązało się ze wzrostem ryzyka poronienia bez względu na czas i długość przyjmowania.

  Aspiryna nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży - badania wykazały korelację między jej zażywaniem przez matki a występowaniem rozszczepu podniebienia, wad serca i mniejszej masy urodzeniowej u nowo narodzonych dzieci. Leki przeciwzapalne zażywane w ciąży zwiększają też ryzyko powikłań okołoporodowych  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 11:58

 2. #2
  lidszu
  Częsty User
  Mi gin powiedział, że np. Nurofen Forte podaje się kobietom z wielowodziem, bo zmniejsza ilość wód płodowych


 3. #3
  kat1071
  Mamuśka
  kaska0404, zgadzam się z tobą urodziłam dzieciaczka z rozszczepem prawdopodobnie przez to że brałam imbuprofen na początku ciąży(nie miałam pojęcia ,że jestem ), miałam problem z zębem (miał złagodzić stan zapalny złagodzić ból i umożliwić dalsze jego leczenie )a także antybiotyk tylko nie pamiętam już jaki ,o tym ,że paracetamol jest bezpieczniejszy dowiedziałam się niedawno i teraz jak mnie coś boli lub szczyka biorę tylko go (staram się o 2 dzieciaczka) a wszystko mogło wyglądać inaczej gdybym wiedziała o tym 4 lata temu

  Super ,że o tym napisałaś


 4. #4
  mulan44
  Mamuśka
  ja wyczytałam w ulotce ,że Ibuprofen może powodować problemy z zajściem w ciąże.


 5. #5
  renia100
  Domownik
  Oj nie wiem, czy ktoś tu jeszcze zajrzy, ale zastanawia mnie odnośnie tematu fakt taki, że aspiryna i acard to chyba to samo, więc dlaczego lekarz mi to wprowadził przy clo? dziewczyny, to lepiej tego nie brac?


 6. #6
  Stokrotka_32
  Mamuśka
  Ja brałam - acard to 1/4 aspiryny i tak tez brałam (do momentu ujrzenia II) i ta dawka jest bezpiecznaz tego co mowił lekarz. Przepisał ja lekarz zapewne dlatego bo powoduje to lepsze ukrwienie macicy co działa korzystnie na zarodek (czy tez ew zagnieżdzenie sie zarodka) na tym najwczesniejszym etapie.


 7. #7
  renia100
  Domownik
  Dziękuję Stokrotko, miło Cię tu spotkać. Ja tak wszędzie dopytuję , gdyż "nie dorobiłam się" zaufanego lekarza.


 8. #8
  p.pączkowa
  Mamuśka
  Cytat renia100 : Zobacz post
  to chyba to samo, więc dlaczego lekarz mi to wprowadził przy clo? dziewczyny, to lepiej tego nie brac?
  i ja bralam baby aspirin przez cala ciaze.. tzn 75mg aspiryny... Wydaje mi sie ze w pierwszym poscie chodzi o powszechnie brana aspiryne 500mg i inne srodki przeciwbolowe ktore sobie sami dawkujemy. W Twoim przypadku, jesli lekarz nakazal brac akard to musi to byc uzasadnione i nie powinnas sobie zawracac glowy tym co jest tam napisane


 9. #9
  renia100
  Domownik
  Cytat p.pączkowa : Zobacz post
  Wydaje mi sie ze w pierwszym poscie chodzi o powszechnie brana aspiryne 300mg i inne srodki przeciwbolowe ktore sobie sami dawkujemy.
  Teraz rozumiem, ale troche się przestraszyłam, gdy znalazłam ten wątek a jestem właśnie po drugim poronieniu, więc boję się już o każdy szczegół. dziękuję P. Pączkowa, jestem spokojniejsza.


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu