Ureaplasma urealyticum
Ureaplazmy są najmniejszymi, prymitywnymi bakteriami, ktore są zdolne do namnażania pozakomórkowego na komórkach nabłonka (epitelu). Charakterystyczny jest dla nich brak ściany komórkowej. (1);

Klinicznie u mężczyzn Ureaplasma urealyticum może być sprawcą nierzężączkowego zapalenia cewki moczowej (urethritis) i niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego (prostatitis). 10 - 20% wszystkich tzw. niebakteryjnych przypadkow zapalenia stercza powodowane jest przez ureaplazmy.

W kobiecych drogach rodnych Ureaplasma urealyticum może być wyizolowana przy ropniach gruczołu Bartholina (bartholinitis), przy zapaleniu jajowodów (salpingitis), przy zakażeniach jajników i zapaleniach zatoki Douglasa, przy zakażeniach post abortum jak rownież przy łagodnych zakażeniach krwi po poronieniach i przy porodzie. ˛

Związek przyczynowy między Ureaplasma urealyticum i męską oraz kobiecą niepłodnością, poronieniami samoistnymi i przedwczesnymi porodami, jak również hipotrofią, czyli cechami opóĽnienia rozwoju płodu i małą masą ciała w okresie noworodkowym (neonatalnym) jest uznany za prawdopodobny.

Przyszłe matki moga być nosicielkami ureaplazmy wrodzonej, bądĽ też nabytej z powodu infekcji. Zakażenie ureaplazmą może prowadzić do takich problemow jak spontaniczne poronienia lub przedwczesny poród. Ureaplazmy mogą być również przeniesione na zdrowego noworodka w trakcie porodu. Tego typu infekcja może prowadzić, szczególnie w przypadku wcześniaków, do przewlekłych chorób płuc. Przeprowadzone na temat tej zależnosci badania wykazały, że u 88 niemowlat z kaszlem w jednej trzeciej przypadkow (29/88) Ureaplasma urealyticum byla zlokalizowana w gardle. Usunięcie ueaplazm z okolic gardła poprawiało obraz kliniczny choroby. W każdym z pozytywnych przypadków Ureaplasma urealyticum znajdowała się w drogach moczowych matki, co u samej matki nie powodowało niemal żadnych symptomów chorobowych. Dowiedziono w ten sposób, że Ureaplasma urealyticum zasiedlająca drogi moczowo-płciowe matki może być związana z infekcjami u noworodków.

Zastosowanie terapeutyczne z dużymi szansami na wyleczenie mają w okresie ciąży i u dzieci do szóstego roku życia nowe generacje makrolidów, np. klarytromycyna. Erytromycyna nie jest szerzej polecana ze względu na oporność 78% wszystkich szczepów. ł

Tetracykliny nie powinny być wogóle stosowane podczas ciaży i w pediatrii. (4)

Opis opublikowano 16.02.98, na stronach laboratorium specjalistycznego MEDLAB Analytic Group z Würzburga.
tłumaczenie - Akala
--------------------------------------------------------------------------------


Przypisy Akali:

¹ Są poza tym, ze względu na niski poziom komplikacji, wdzięcznym obiektem badań naukowców pracujących nad ustaleniem i strukturą genomu - o czym można się przekonać poszukując informacji o tym paskudztwie w anglojezycznym internecie - genetyki jest znacznie więcej, niż danych medycznych.

˛ W przypadku badań po poronieniu / przed kolejną próbą - badanie odbywa się poprzez posiew z wymazu z kanału szyjki macicy. W przypadku pozytywnego rezultatu konieczne jest leczenie antybiotykami.

ł Szczególnie, że ze względu na interakcje tetracyklin nie należy ich przyjmować jednocześnie z kwasem foliowym, żelazem i wapniem, podstawowymi „uzupełnieniami“ w okresie poprzedzającym ciążę (o czym mój ginekolog nie raczył mnie poinformować). Mimo wszystko dostałam doxycyklinę – czyli też antybiotyk z grupy tetracyklin. Ciekawostka, miła pani w aptece była przekonana, że doxycyklina nie ma z tetracyklinami nic wspólnego... Dzięki Bogu mamy jeszcze internet!

(4) Dobór odpowiedniego antybiotyku powinien być oparty o wyniki antybiogramu. W ciągu 2 – 3 dni po zakończeniu kuracji konieczne jest ponowne sprawdzenie, czy i w jakiej skali się powiodła. Na tej podstawie lekarz powinien zadecydować o kontynuacji lub zakończeniu kuracji. Leczenie silnymi antybiotykami wyjaławia organizm - bardzo istotne jest przyjmowanie w czasie leczenia osłaniających preparatów zawierających florę bakteryjną (doustnie niekoniecznie jogurtów, ze względu na zawartość wapnia, ale są już dostępne krople i kapsułki z niezbędnymi dla organizmu drobnoustrojami). Dla normalizacji stanu flory bakteryjnej w pochwie można również stosować globulki (Lactovaginal, etc.) Mój lekarz zasugerowal, żeby po pierwszej menstruacji po zakończonej kuracji podeprzeć nadwątloną florę pochwy bezposrednim / miejscowym stosowaniem jogurtu, kefiru lub kwaśnego mleka.

z forum
Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się


Badanie wymaz z szsyjki wykonuje w Warszawie laboratorium mikrobiologiczne i analityczne BAKTER:

Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się
Cena badania na ureoplasmę + mykoplasmę (wykonuje się razem) 60zł


i dla MĘŻCZYZN info:

"Określenie częstości występowania Ureaplasma urealyticum (U.urealyticum) i Mycoplasma hominis (M.hominis) w drogach moczowo-płciowych mężczyzn.

Ogółem przebadano 1230 pacjentów leczących się z powodu stanów zapalnych, niepłodności oraz z powodu nieprawidłowej liczby, ruchliwości lub morfologii plemników (dyspermii).
Wyodrębniono również 137 par małżeńskich, leczących się z powodu bezpłodności, w celu określenia częstości występowania tych drobnoustrojów w układzie partnerskim.
Obecność ureaplazm i M.hominis w drogach moczowo-płciowych potwierdzano metodą hodowlaną, obserwując charakterystyczne kolonie na podłożach stałych i cechy biochemiczne na podłożach płynnych.
W badaniach wykazano szczególnie wysoką częstość występowania ureaplazm (38%) u pacjentów leczących się z powodu bezpłodności, u których równocześnie występowały anomalie dotyczące liczby i morfologii plemników, a także u tych, u których objawy dotyczyły jedynie nasienia (36%).
Nieprawidłowy obraz nasienia był rozpoznaniem, w przypadku którego częstość izolacji była znamiennie wyższa w porównaniu z częstością izolacji w stanach zapalnych, niepłodności czy stwierdzeniu kontaktu z zakażoną partnerką.
Częstość występowania M.hominis była niższa niż ureaplazm, ale również najwyższy odsetek izolacji stwierdzano u bezpłodnych mężczyzn.
Znamiennie częściej obserwowano obecność ureaplazm i mykoplazm w grupie wiekowej 21-30 lat (odpowiednio 28% i 20%) w porównaniu z grupą mężczyzn poniżej 20. roku życia (odpowiednio 20% i 0%).
U 63% badanych niepłodnych par małżeńskich potwierdzono obecność ureaplazm i/lub mykoplazm u obojga lub u jednego z małżonków.
wyniki
Wyniki badań sugerują celowość rutynowego badania w kierunku obecności ureaplazm wszystkich mężczyzn leczących się z powodu bezpłodności, u których w badaniu nasienia stwierdza się odchylenia od normy w zakresie morfologii i liczby plemników. Wysoka częstość izolacji ureaplazm od niepłodnych mężczyzn może wskazywać na ich rolę w tego typu procesach. Łatwość przenoszenia zakażeń drogą seksualną zobowiązuje do rutynowego badania partnerów seksualnych, a w przypadku dodatniego wyniku hodowli, jednoczesnego ich leczenia."