+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Cytomegalia

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Cytomegalia

  Advertisement  CYTOMEGALIA

  Jednym z badań wykonywanych wtrakcie trwania ciąży jest OZNACZENIE POZIOMY PRZECIWCIAł SWOISTYCH DLA CYTOMEGALII . Badanie to nie jest jednak wykonywane rytynowo> Badanie to zalecane jest w przypadku rozpoznania wady u płodu , która może mieć podłoże infekcyjne , aby rozpoznać, czy wirus może być odpowiedzialny za tę wade .
  - obecność przeciwciał IgM sugeruje " świeżą infekcję" a
  - obecność IgG świadczy o chorobie przebytej w przeszłości .

  Źródłem zakażenia cytomegalii jest ślina , łzy , mocz , krew, mleko kobiece oraz wydzielina szyjki macicy . Częstość infekcji wirusem cytomegalii w trakcie trwania ciąży ( tzw. "zakażenie pierwotne ") szacuje sie jedynie na 1-2% wszystkich ciąż . Jeżeli matka przechodziła już tę
  chorobę , wirus może pozostawać w jej organiźmie całe życie w fazie utajonej . Jednak ryzyko reaktywacji wirusa jest niewielkie i dotyczy tylko matek z obniżoną odpornością organizmu .

  Choroba matki nie jest równoznaczna z chorobą dziecka , ale jeśli juz dojdzie do zakażenia , moga w przyszłości wystąpic zaburzenia słuchu u dziecka , opóźnienie w jego rozwoju psychomotorycznym oraz zanik nerwu wzrokowego.

  Niestety do tej pory nie jest znane skuteczne leczenie cytomegalii w ciąży -są leki
  ale infekcja normalnie przebiega jak zwykłe przeziębienie , więc nie ma potrzeby ich podawania . Nie ma natomiast sposobu na " ochronę " czy leczenie rozwijającego sie dziecka . Po porodzie noworodki leczone są lekami przeciwwirusowymi . Dlatego kluczową rolę odgrywa tu profilaktyka . Konieczne jest przestrzeganie higieny oraz unikanie kontaktu zmoczem i śliną małych i chorych dzieci .

  ( źródło :Poradnik dla kobiet w ciąży ; opracowany przez Instytut Matki i Dziecka )

  i jeszcze jeden link : http://www.cytomegalia.qfer.com/

  i ten ( dzieki Lunarskie ) : http://www.zdrowemiasto.pl/_zm/index.php?art=73
 2. #2
  0704magda
  Mama Aniołków
  dziś dowiedziałam się,że u mnie badanie na cytomagalie to koszt 42zł + 52 zł


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. 11-15-2009, 11:05
 2. 10-22-2009, 08:44
 3. 06-23-2009, 08:44
 4. 04-18-2008, 21:04
 5. 10-20-2007, 00:02

Tagi dla tego tematu