+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Rana po cesarskim cięciu

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Rana po cesarskim cięciu

  Advertisement  Rana po cesarskim cięciu
  W dzisiejszych czasach kobieta , która urodziła dziecko przez cesarskie cięcie nie musi już ukrywać swojej szpecącej blizny , po jakimś czasie będzie mogła nawet śmiało pokazać się na plaży .
  Kiedyś cięcie wykonywane było pionowo i biegło przez środek brzucha rodzącej kobiety – dziś wykonuje się je w poprzek w miejscu przebiegającym tuż nad spojeniem łonowym .
  Długość blizny , która pozostanie po operacji cięcia cesarskiego będzie miała maksymalnie kilkanaście centymetrów i z czasem stanie się ledwie widoczna .


  Na początku , zaraz po urodzeniu dziecka będziesz zapewne przerażona widokiem swojego brzucha , co dodatkowo spotęguje ból w tych okolicach – jednak wiedz, że dolegliwości miną niebawem a do zagojenia się blizny i jej zadowalającego wyglądu potrzebny będzie czas i twoja cierpliwość .


  O gojącą się ranę i jej okolice należy także starannie dbać . Co możesz zatem zrobić ?
  • w końcowej fazie cesarskiego ciecia warstwy oraz powłoki brzuszne zostają zszyte . Na skórę , gdzie znajdują się teraz nierozpuszczalne szwy zakłada się opatrunek , pomagający ranie zasklepić się . Pamiętaj zatem , żeby nie zmoczyć opatrunku podczas pierwszego prysznicu . Najlepiej osłoń go w tym czasie dodatkowym ręcznikiem – jeśli jednak nie udało ci się utrzymać go w suchości poinformuj o tym położną .
  • kiedy opatrunek zostanie zdjęty powinnaś szczególnie dbać o ranę – ważne by okolice te były utrzymane w idealnej czystości . W innym wypadku łatwo może dojść do zakażenia. Higiena rany powinna polegać na jej kilkukrotnym , dokładnym (delikatnym ! ) myciu w ciągu dnia – najlepiej posłuży do tego zwykłe szare mydło lub mydełko dla dzieci . Do tego celu możesz używać także wody z płynem do higieny intymnej .


  • miejsce cięcia osuszaj zawsze jednorazowym ręcznikiem delikatnie przykładając go do skóry . Nie używaj do tego celu ręczników wielorazowych , nawet świeżo upranych .  • noś przewiewną , nieuciskającą bieliznę – na początku najlepiej aby były to miękkie jednorazowe majtki poporodowe z siateczki , które wspaniale dają skórze oddychać . Możesz także nosić zwykłe bawełniane majtki – ważne jednak by były one wysokie a ich gumka przebiegała nad raną .


  • po każdej wizycie w toalecie i zmianie podpaski czy podkładu pamiętaj o starannym myciu rąk oraz okolic krocza . W odchodach połogowych znajdują się bakterie - dokładna higiena uchroni cię przed przeniesieniem ich na gojąca się ranę .

  • pamiętaj o zgłoszeniu się do szpitala na ściągnięcie szwów – zwykle w 7, 8 dobie po urodzeniu dziecka


  • kiedy twoja blizna się już zagoi możesz stosować specjalne maści które pomagają w jej wygładzaniu, spłaszczaniu , uelastycznianiu i blednięciu np. Cepan .
  Blizna po cesarskim cięciu jeszcze przez długi czasu może powodować u ciebie dyskomfort , najpierw ból , stopniowo zmniejszający się a potem swędzenie . Często i długotrwale odczuwane jest odczucie drętwienia lub mrowienia które mija z czasem .


  Sam wygląd blizny także z każdym dniem będzie się zmieniał aby w końcu na twoim brzuchu pozostała cienka , różowa a potem biała kreseczka , czasem nawet ledwie dostrzegalna .  Kiedy do lekarza ?


  Skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważysz :


  • ropny lub jakikolwiek wyciek w okolicy rany
  • pojawi się u ciebie wysoka gorączka
  • rana zamiast goić się puchnie , jest obolała i czerwienieje


  W takim wypadku być może konieczne będzie zastosowanie kuracji antybiotykowej .

  tekst : pipi (KM)
 2. #2
  Anaszka
  Mamuśka
  moja rana po cc wyglądała strasznie,z czasem było coraz lepiej, w sumie nic nie stosowałam żadnych maści itp, rana się pieknie zagoiła.mrowienie drętwienie i brak czucia jeszcze nie wrócił , lekarz mówił że może tak być do pół roku.


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu