Krwawienie dziąseł w ciążyJedną z ciążowych dolegliwości , która pojawia się najczęściej w II trymestrze jest zapalenie dziąseł . Zauważysz wtedy , że twoje dziąsła są bolesne , tkliwe i rozpulchnione. Podczas mycia zębów spostrzeżesz również , że pojawiła się krew na szczoteczce .


Dlaczego krwawią ?


Wszystko to efekt zmian hormonalnych , które zachodzą w organizmie kobiety w ciąży .
Jednym z ich skutków jest rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie ich kruchości .
Zmiany te powodują także zwiększenie ryzyka występowania chorób dziąseł , które teraz charakteryzują się silnym ukrwieniem .
Możesz zaobserwować ich puchnięcie co powoduje , że są one wyjątkowo wrażliwe na uszkodzenia czego konsekwencją jest właśnie ich krwawienie .

Jeżeli przed ciążą miałaś już problemy z dziąsłami wiedz, że stan ten w okresie tych 9 miesięcy może się pogorszyć .

Jedną z głównych przyczyn problemów z dziąsłami jest płytka nazębna . Jeżeli nie dbasz o usuwanie jej poprzez codzienną higienę - dokładne szczotkowanie zębów oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczna , odkładająca się płytka nazębna spowodować może stan zapalny dziąseł objawiający się m.in. ich krwawieniem .

Nie warto zostawiać problemu i oczekiwać , że dolegliwość minie sama wraz z urodzeniem dziecka – należy zmienić niektóre nawyki , zadbać o dziąsła i zwrócić większą uwagę na higienę jamy ustnej .

Zignorowanie problemu przyczynić się może do poważniejszej choroby trwale uszkadzającej dziąsła a także kości , które wspierają twoje zęby utrzymując je w odpowiednim miejscu , co może doprowadzić w konsekwencji do ich utraty .

Istnieje także opinia iż bagatelizowanie problemu zapalenia dziąseł , wpływać może na ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu .

Jak możesz sobie pomóc?
  • ogranicz spożywanie słodyczy , cukru , słodkich napojów gazowanych


  • wprowadź do diety pokarmy zawierające witaminę C oraz wapń


  • stosuj pastę do zębów pomagającą zapobiegać zapaleniu dziąseł (zapytaj o radę farmaceuty )


  • w okresie ciąży zmień szczoteczkę na miękką
  • myj zęby co najmniej dwa razy dziennie , najlepiej rano i przed pójściem spać
  • myjąc zęby nie spiesz się - potrzebujesz co najmniej 2- 3 minuty aby usunąć nagromadzoną płytkę nazębną


  • dla pełnej higieny stosuj płyny do płukania ust oraz nici dentystyczne
Jeśli zauważysz u siebie objawy zapalenia dziąseł takie jak ich krwawienie , wrażliwość , bolesność czy spuchnięcie a dolegliwość bardzo cię niepokoi udaj się do lekarza stomatologa .


tekst : pipi (KM)