Pregoreksja


W dzisiejszych czasach media nierzadko ukazują nam znane kobiety w ciąży . Mamy okazję zaobserwować ich piękne ciała z ledwie odstającym brzuszkiem . Okładki gazet kuszą ich nienaganną urodą – która przez ciążę została dodatkowo podkreślona .
Kobiety w ciąży , które tyją przez ten okres kolejne kilogramy często przyglądając się tym kobietom, przeglądając reklamy kremów na rozstępy i widniejące na nich szczupłe modelki załamują ręce .


Szczupła sylwetka wciąż jest tą jedyną i słuszną kreowaną przez nasze media a kobiety nieprzerwanie pragną zaspokajać te wymagania .


Pogoń za tym aby dorównać medialnym pięknościom jest jednym z powodów przez które narodziła się anoreksja . O niej samej przecież tyle mówiono , kręcono filmów, dokumentów , słyszano tragedii . Nie przełożyło się to jednak na medialny świat – okładki wciąż promują tylko szczupłe kobiety a po wybiegach chodzą modelki z wystającymi żebrami co ma być odzwierciedleniem istoty piękna .


Anoreksja ma także „siostrę” , której skutki mogą być jeszcze tragiczniejsze gdyż odbijają się na dziecku chorej kobiety – to pregoreksja .

To w Stanach Zjednoczonych Ameryki odnotowano pierwsze przypadki tej choroby . Objawy jej są takie same jak anoreksji z tym, że chorująca kobieta nosi pod sercem rozwijające się dziecko .

Wszystko zaczyna się od przesadnego kontrolowania wagi swojego ciała . Kobieta ze strachu przed nadmiernym przytyciem w czasie ciąży zaczyna stopniowo ograniczać ilości spożywanych pokarmów a także wykonywać nierzadko ćwiczenia fizyczne – często bardzo intensywne .


Objawy te bardzo łatwo jej ukryć , zamaskować, wytłumaczyć – kontrolowanie wagi w czasie ciąży jest przecież wskazane , ćwiczenia fizyczne to samo zdrowie a ograniczenie jedzenia wywołane może być np. nudnościami czy tez zwykłym zmniejszeniem apetytu .


Kobiecie z pregoreksją zagraża nawet utrata dziecka ( mowa o poronieniach , porodach przedwczesnych z tragicznym finałem , martwych porodach ) urodzenie wcześniaka , urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową , urodzenie słabego dziecka . Kobieta po porodzie zwykle ma niższą wagę aniżeli przed zajściem w ciążę , jest słaba fizycznie, ma problemy z laktacją a także problemy natury psychicznej .


Istnieje także teoria, że obok medialnego nacisku przyczyną choroby może być podświadoma niechęć do bycia mamą , stanu samej ciąży , posiadania dziecka , agresja ku niemu .


Warto obserwować bliskie nam kobiety w ciąży – żony , przyjaciółki , córki przesadnie dbające o licznik swojej wagi . W razie wątpliwości o wagę , sposób odżywiania się bliskiej nam osoby – powinniśmy skonsultować się z lekarzem . Warto wybierać się także na comiesięczne wizyty do ginekologa właśnie razem z partnerką .

tekst : pipi (KM)