+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Katar niemowlęcy

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Katar niemowlęcy

  Advertisement  Katar niemowlęcy

  Katar niemowlęcy to jedna z najczęstszych niemowlęcych przypadłości a także szczególnie dokuczliwa przez co maluszki bardzo źle ją znoszą. Niemowlę , które skończyło dopiero kilka tygodni czy miesięcy nie potrafi oczyścić sobie samo zatkanego noska a oddychanie przez usta jest dla niego bardzo uciążliwe. Możesz zauważyć , że dziecko jest rozdrażnione , co chwila popłakuje i trudno mu usnąć .
  Często w przeróżnych dolegliwościach złotym środkiem na uspokojenie maluszka była twoja pierś jednak tym razem podanie jej nie spełnia oczekiwanego efektu – dziecko co chwila przerywa ssanie , kręci główką – nic dziwnego , bardzo trudno przecież pogodzić ssanie z oddychaniem przez buzię .


  Do lekarza ?


  Tak naprawdę katar jest niegroźny i zazwyczaj mamy tu do czynienia po prostu z objawem zwykłego przeziębienia . Nie warto jednak go lekceważyć . Ważne aby zawsze twojego zakatarzonego maluszka obejrzał lekarz gdyż dolegliwość ta może być także przejawem niebezpiecznego zakażenia bakteryjnego .
  Skonsultuj się z lekarzem jeśli zauważysz, że wydzielina z noska zrobiła się zielonkawa – co może być jego oznaką


  Katar u niemowląt i małych dzieci niesie ze sobą także zagrożenie powikłaniem takim jak zapalenie ucha . Objawem tej niebezpiecznej i bardzo bolesnej dolegliwości będzie przede wszystkim częsty i głośny płacz maluszka , duży niepokój przy ssaniu piersi a także częste łapanie się za uszko, pocieranie go.


  Poradź się koniecznie pediatry również , gdy zauważysz, że katarowi towarzyszy biegunka, wymioty czy wysoka gorączka.


  Jeśli maluszek często cierpi na katar lub trwa on bardzo długo być może jest on objawem alergii – warto w tym przypadku zasięgnąć porady lekarza.


  Jak przetrwać katar ?
  • podłóż pod materac dziecka kilka pieluszek, zwinięty kocyk lub kilka książek - tak aby jego główka ułożona była nieco wyżej
  • kiedy dziecko nie śpi , układaj je na brzuszku aby wydzielina z noska mogła swobodnie wypływać
  • zadbaj o nawilżenie pomieszczenia w którym przebywa dziecko – najlepiej poprzez używanie nawilżacza powietrza. Jeśli go nie masz po prostu rozwieś wilgotne ręczniki lub pieluszki tetrowe na kaloryferach .
  • pamiętaj aby w mieszkaniu panowała odpowiednia temperatura nie przekraczająca 20 – 21stopni Celsjusza . Często wietrz mieszkanie a na czas kiedy okna są otwarte przenoś maleństwo do innego pokoju
  • podawaj dziecku dużo płynów – jeśli karmisz piersią jak najczęściej je do niej przystawiaj . W innym wypadku – podawaj dużo wody lub herbatek ziołowych np. z dzikiej róży , malin czy czarnego bzu.
  • przed porą spania oraz karmienia koniecznie zadbaj o oczyszczenie noska maluszka . Jak to zrobić? Każdą dziurkę noska zakrop solą fizjologiczną ( po 1, 2 kropelki ) , odczekaj chwilkę a następnie usuń wydzielinę – polecamy do tego aspirator Frida .
  • używaj maści majerankowej – wystarczy , że posmarujesz nią miejsce pod noskiem
  • stosuj roztwór wody morskiej w sprayu (np. DisneMar) która ma m.in. działanie udrażniające i oczyszczające a także nawilżające .
  • Spacery ? Wiedz, że jeśli dziecko nie gorączkuje a na zewnątrz jest ładna pogoda możesz śmiało wyjść z nim na spacer. Plusem spaceru jest to, że chłodne i świeże powietrze obkurcza naczynia krwionośne a także błonę śluzową noska dzięki czemu łatwiej mu się oddycha . Maluszkowi na pewno wróci także dobre samopoczucie .


  tekst : pipi (KM)  Ostatnio edytowane przez pipi ; 03-30-2010 o 00:19

 2. #2
  _Beti_
  Mamuśka
  katar...dla mnie tragedia
  mój synuś ma ponad trzy latka i nigdy katar nie skończył się tylko katarem
  od razu spływa na oskrzela, moge robić cuda a i tak przez noc gdzieś mu tam spływa powodując kaszel
  podobno taka jego uroda, wyrośnie...tylko kiedy

  --- Dopisek ---

  ale na szczęście nie było większych problemów z karmieniem piersią przy katarze
  normalnie Adaś raz miał anginę dwa razy lekkie zapalenie ucha nigdy biegunki tylko ten katarek ciekawe jak będzie z młodszym


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu