-
Administrator
Nietrzymanie moczu w ciąży
Advertisement
Nietrzymanie moczu w ciąży

Jedną z przypadłości występujących w czasie ciąży jest tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kiedy kichniesz lub nagle spontanicznie zaśmiejesz się możesz nagle odczuć niespodziewany wyciek moczu – czasem jest on minimalny, a nierzadko obfity.
Powodem tego jest powiększona macica (szczególnie w ostatnim trymestrze), która teraz uciska na pęcherz, czego efektem jest jego niekontrolowane opróżnianie.
Zapewne będziesz bardzo zażenowana i zawstydzona tym zjawiskiem i trudno będzie ci rozmawiać o tym z kimkolwiek jednak wiedz, że problem ten dotyczy wielu kobiet w ciąży, a po porodzie zwykle sam mija bezpowrotnie.
Jak sobie pomóc?
Wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla to jeden z najlepszych sposobów leczenia i zapobiegania tej przykrej dolegliwości. Ćwiczenia te możesz wszędzie i o każdej porze, a polegają na napinaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu – w taki sposób jakbyś chciała powstrzymać strumień moczu. Ćwicz codziennie po kilka razy wykonując serię 10 takich skurczów, aby docelowo, stopniowo zwiększać ich ilość. Staraj się także coraz dłużej wytrzymywać z zaciśniętymi mięśniami. Pamiętaj również przy tym o oddychaniu . Wiedz także, że ogromne znaczenie ma tu systematyczność wykonywanych ćwiczeń.
Ćwiczenia wykonywać możesz zawsze kiedy sobie o nich przypomnisz – także podczas np. gotowania , jazdy autobusem czy oglądania ulubionego serialu.
Jak jeszcze możesz sobie pomóc ?
- noś specjalne podpaski /wkładki pochłaniające mocz, dzięki którym poczujesz się pewniej
- mimo problemu nie ograniczaj ilości wypijanych płynów
- unikaj alkoholu, kawy, gazowanych napojów, ostrych przypraw czy pomidorów - podrażniają one pęcherz
- nie doprowadzaj do zaparć, które mogą pogłębiać problem
- kiedy tylko poczujesz potrzebę oddania moczu, odwiedź toaletę - nie doprowadzaj do przepełnienia pęcherza
- kiedy wychodzisz z domu na dłużej nie zapomnij opróżnić pęcherz
Dolegliwość ta sprzyja w dużym stopniu infekcjom dróg moczowych. Objawami zapalenia pęcherza są głównie ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częstsze niż zwykle parcie na mocz, ból w dole brzucha, a czasem i mocz podbarwiony krwią. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy koniecznie zgłoś się do lekarza, aby zastosowane zostało odpowiednie leczenie.
tekst : pipi (KM)
Ostatnio edytowane przez pipi ; 12-06-2012 o 12:08
-
Nowicjusz
Chorowałam na nietrzymanie moczu. Miałam z tego powodu na prawdę niską samoocenę, czulam się z tą chorobą fatalnie. Podczytując kiedyś pewne forum natknęłam się na rozmowe o urządzeniu ,które nazywa się pelvexiser. Kupiłam go w jakimś sklepie internetowym, już nie pamiętam jakim, efekty są na prawdę widoczne i z ręką na sercu polecam ten przyrząd.
-
Nowicjusz
u ginekologa można się z tego leczyć skutecznie. Tylko ze nie u kazdego, we wroclawiu wiem że zajmuje sie tym dr Świdrak
-
Administrator
Witam
Czy któraś z ciężarówek, tu na forum ma problem, który opisywany jest w artykule?
Jak sobie z tym radzicie?
Czy stosujecie np. specjalne podpaski pochłaniające mocz?
-
Staraczka
Ja po porodzie mam lekkie nie trzymanie moczu. Ale u mnie to zdarza sie przy bardzo dużym wysiłku.