-
Administrator
Waga w ciąży
Advertisement
Waga w ciąży

Nie ma jednego sprawdzonego "przepisu" na dobrą wagę w ciąży . To , ile przytyjesz w czasie tych 9 miesięcy zależne jest od wielu czynników. Wpływ na końcowy wynik jaki pokaże twoja waga ma przede wszystkim twoja masa ciała sprzed ciąży a także twój wzrost oraz to jakie duże będzie dziecko . Waga w czasie ciąży jest zatem sprawą bardzo indywidualną jednak należy ją kontrolować o co zadba na każdej wizycie twój ginekolog lub położna .
Za prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży uważa się około 10 -12 kg w przypadku ciąży pojedynczej oraz około 20 kg przy ciąży mnogiej .
A skąd się biorą te kilogramy ?
- dziecko 3- 4 kg
- macica 1 kg
- płyn owodniowy 1- 2 kg
- łożysko – do 1 kg
- twoje piersi – czasem do 2 kg
- płyny ustrojowe , krew – 3 kg
Pamiętaj, że to , iż przytyłaś bardzo dużo w ciąży nie oznacza faktu, że urodzisz duże dziecko – twoja wysoka waga nie ma na to wpływu . Także odwrotnie – jeśli nie przytyłaś dużo wcale nie oznacza , że urodzisz mniejsze dziecko . Jeśli jednak przytyjesz dużo poniżej normy istnieje ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie .
Na początku ciąży kiedy możesz odczuwać mdłości, nudności i nękają się wymioty a co za tym idzie obniżony apetyt – możliwe, że twoja waga ani drgnie . Nierzadko też kobiety obserwują w pierwszym trymestrze spadek wagi ciała o nawet o 2 kg . Dalszy spadek wagi i długotrwałe wymioty należy jednak konsultować z lekarzem .
Zwykle jeśli samopoczucie jest dobre waga wzrasta w pierwszym trymestrze o 2- 3 kg.
II trymestr niesie ze sobą największy przyrost masy ciała , średnio jest to nawet 2 kg miesięcznie – przez cały ten okres ciąży przytyć możesz więc nawet 6- 8 kg .
W ostatnim trymestrze należy szczególnie kontrolować swoja wagę aby nie dopuścić do nadwagi a co za nią idzie cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego . W czasie III trymestru zwykle waga podnosi się o około 4 kg .
Aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu wagi w ciąży wskazana jest przede wszystkim odpowiednia dieta . W czasie ciąży nie jemy za dwoje – jak mówi obiegowa teoria tylko dla dwojga . Dzienne energetyczne zapotrzebowanie zwiększa się w tym okresie jedynie o 300 kcal. Warto także zadbać o swoja formę fizyczną zwiększając ilość spacerów , korzystając z basenu czy wykonując ćwiczenia dla kobiet w ciąży .
tekst : pipi (KM)
-
Mamuśka
W czasie ciąży przytyłam jedynie 8 kg niestety okazało się że to przez cholestazę. Kontrola moje panie przede wszystkim.
-
-
Mamuśka
ja przytyłam 15 a po porodzie od razu 12 w dół