+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Waga w ciąży

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Waga w ciąży

  Advertisement  Waga w ciąży
  Nie ma jednego sprawdzonego "przepisu" na dobrą wagę w ciąży . To , ile przytyjesz w czasie tych 9 miesięcy zależne jest od wielu czynników. Wpływ na końcowy wynik jaki pokaże twoja waga ma przede wszystkim twoja masa ciała sprzed ciąży a także twój wzrost oraz to jakie duże będzie dziecko . Waga w czasie ciąży jest zatem sprawą bardzo indywidualną jednak należy ją kontrolować o co zadba na każdej wizycie twój ginekolog lub położna .


  Za prawidłowy przyrost wagi w czasie ciąży uważa się około 10 -12 kg w przypadku ciąży pojedynczej oraz około 20 kg przy ciąży mnogiej .


  A skąd się biorą te kilogramy ?

  • dziecko 3- 4 kg
  • macica 1 kg
  • płyn owodniowy 1- 2 kg
  • łożysko – do 1 kg
  • twoje piersi – czasem do 2 kg
  • płyny ustrojowe , krew – 3 kg

  Pamiętaj, że to , iż przytyłaś bardzo dużo w ciąży nie oznacza faktu, że urodzisz duże dziecko – twoja wysoka waga nie ma na to wpływu . Także odwrotnie – jeśli nie przytyłaś dużo wcale nie oznacza , że urodzisz mniejsze dziecko . Jeśli jednak przytyjesz dużo poniżej normy istnieje ryzyko urodzenia dziecka o niskiej masie .

  Na początku ciąży kiedy możesz odczuwać mdłości, nudności i nękają się wymioty a co za tym idzie obniżony apetyt – możliwe, że twoja waga ani drgnie . Nierzadko też kobiety obserwują w pierwszym trymestrze spadek wagi ciała o nawet o 2 kg . Dalszy spadek wagi i długotrwałe wymioty należy jednak konsultować z lekarzem .
  Zwykle jeśli samopoczucie jest dobre waga wzrasta w pierwszym trymestrze o 2- 3 kg.


  II trymestr niesie ze sobą największy przyrost masy ciała , średnio jest to nawet 2 kg miesięcznie – przez cały ten okres ciąży przytyć możesz więc nawet 6- 8 kg .

  W ostatnim trymestrze należy szczególnie kontrolować swoja wagę aby nie dopuścić do nadwagi a co za nią idzie cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego . W czasie III trymestru zwykle waga podnosi się o około 4 kg .

  Aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu wagi w ciąży wskazana jest przede wszystkim odpowiednia dieta . W czasie ciąży nie jemy za dwoje – jak mówi obiegowa teoria tylko dla dwojga . Dzienne energetyczne zapotrzebowanie zwiększa się w tym okresie jedynie o 300 kcal. Warto także zadbać o swoja formę fizyczną zwiększając ilość spacerów , korzystając z basenu czy wykonując ćwiczenia dla kobiet w ciąży .  tekst : pipi (KM)
 2. #2
  Anaszka
  Mamuśka
  W czasie ciąży przytyłam jedynie 8 kg niestety okazało się że to przez cholestazę. Kontrola moje panie przede wszystkim.


 3. #3
  Amus
  Mamuśka
  ja juz mam 16 kg


 4. #4
  natlia91
  Mamuśka
  ja przytyłam 15 a po porodzie od razu 12 w dół


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu