+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1

Bezpieczne dziecko w domu

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Bezpieczne dziecko w domu

  Advertisement  Bezpieczny dom małego mieszkańca

  Kiedy twoje dziecko przestaje być maluszkiem spędzającym większość czasu w swoim łóżeczku i coraz bardziej zaczyna interesować je otaczający , jakże ciekawy świat zapewne podróż poznawczą rozpocznie od wszystkich kątów waszego mieszkania . Dla raczkującego czy zaczynającego chodzić dziecka kuchnia czy łazienka to obszary dużo ciekawsze niż jego własny pokój w którym znajduje się masa zabawek .
  Zadbaj zatem o to by mieszkanie było bezpieczne .  A o to kilka wskazówek :


  *Usuń z zasięgu dziecka wszystkie niebezpieczne przedmioty i te małe i duże .
  Wszelkie monety , guziki , igły , sznurki pochowaj do małych pudełek , które powinny znaleźć się na wyższych niedostępnych półkach .

  *Sprawdź stabilność mebli . Zobacz czy regały , komody , szafki są przytwierdzone do ściany , inaczej mogłyby spaść na maluszka , który zapewne będzie próbował się na nie wspinać. Warto sprawdzić czy wszystkie krzesła są w dobrym stanie a także zabezpieczyć ostre kanty stołów .

  *Zrezygnuj z używania obrusów za , które dziecko może pociągnąć . Na stołach zwykle poustawiane są gorące napoje czy po prostu zastawa , która może się potłuc co jest niebezpieczne .
  Używaj małych serwetek i podkładek , których dziecko nie dosięgnie .

  *Bezwzględnie schowaj wszelkie leki na najwyższą niedostępną półkę .


  *Nie stawiaj kwiatów doniczkowych w zasięgu dziecka . Po pierwsze może ono je stłuc a po drugie rośliny bywają trujące a jak wiadomo mali odkrywcy lubią smakować przeróżne rzeczy .

  *Pamiętaj by zawsze zamykać drzwi wejściowe aby mały lokator po prostu ci nie uciekł .

  *Jeśli mieszkasz w domu , zabezpiecz schody bramką .

  *Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w pokoju gdzie otwarte jest okno czy balkon. Nie stawiaj też mebli przy oknach , które ułatwiają dzieciom do nich dostęp.

  * Nie dawaj dziecku zabawki , której oznaczenie wyraźnie pokazuje, że jest niedostosowana do jego wieku . Zabawki mogą zawierać małe elementy , którymi dziecko może się zadławić . Jeśli dziecko dostało taką zabawkę w prezencie po prostu schowaj i daj dziecku gdy przyjdzie na to pora.

  *Zwróć uwagę na kontakty w ścianach . Czy są dobrze przytwierdzone ? Czy nie odstają ? Koniecznie też zainwestuj w zatyczki do kontaktów. To jeden z najbardziej interesujących gadżetów w domu . Wsadzane są tam przeróżne przedmioty co jest bardzo groźne . Małe dzieci także wciąż mają mokre zaślinione raczki a wsadzanie ich do kontaktu może źle się skończyć.

  *Wszystkie kable , które są widoczne koniecznie schowaj w niedostępne miejsce . To kolejny uwielbiany przedmiot . Maluszki potrafią okręcać sobie przewody wokół szyi , gryźć je i machac nimi .  *Zabezpiecz sznurki od rolet i żaluzji okiennych które dziecko może owinąć sobie wokół głowy czy szyi .

  *Sprzęty RTV takie jak telewizor, magnetowid czy dvd ustaw w ten sposób by nie dało się ich zrzucić . Jeśli chcesz mieć cały pilot lepiej nie dawaj go dziecku choć to jak wiadomo jeden z uwielbianych gadżetów.

  *Komputer ustaw w miejscu niedostępnym dla maluszka, szczególnie jeśli masz na nim zapisane ważne dane . Mali komputerowcy potrafią narobić w nim naprawdę dużo bałaganu .

  *Zorganizuj w łazience lub w kuchni osobną , niedostępną półkę na wszelkie środki czystości , chemikalia .
  Warto aby szafka z naszymi kosmetykami także była umiejscowiona tylko w zasięgu naszych dłoni .

  *Reklamówki , jednorazowe torebki itp. powinny być niedostępne dla dziecka . Mali odkrywcy często wkładają je sobie na głowę co grozi uduszeniem .

  *W kuchni :

  - jeśli masz możliwość , wejście do kuchni zabezpiecz bramką .

  - kiedy gotujesz , uchwyty z garnków kieruj zawsze do tyłu aby malec nie mógł ich dosięgnąć .

  - wszelkie noże , ostre narzędzia schowaj na najwyższą , niedostępną nawet dla oczu półkę

  - schowaj przed dzieckiem ostre przyprawy , które mogłyby dostać się do oczu


  *Nie zostawiaj włączonej lokówki , suszarki czy prostownicy , którą dziecko może się poparzyć lub co gorsza wrzucić do muszli klozetowej czy wanny co grozi porażeniem prądem .

  *Nie zostawiaj dziecka samego w wannie , nawet na chwilę .

  *Pamiętaj o wycieraniu mokrej podłogi , szczególnie po kąpieli aby dziecko się nie poślizgnęło .
  tekst : pipi (KM)  Ostatnio edytowane przez pipi ; 03-25-2010 o 13:23

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu