+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Higiena intymna w ciąży

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Higiena intymna w ciąży

  Advertisement  W czasie ciąży zachodzi mnóstwo zmian w twoim organiźmie . Jest to szczególny okres , kiedy należy podwójnie dbać o higienę intymną ponieważ istnieje zwiększone ryzyko podrażnień , zakażeń bakteryjnych oraz infekcji w tych miejscach .

  Higiena intymna ma wielkie znaczenie dla prawidłowego rozwoju i przebiegu ciąży . Jeśli zostanie ona mocno zaniedbana istnieje ryzyko poronienia, przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych oraz przedwczesnego porodu.

  Zrezygnuj ze zwykłego mydła na rzecz dobrego płynu do higieny intymnej . Mydło zazwyczaj posiada kwaśny odczyn ph i mycie nim miejsc intymnych prowadzi do uszkodzenia zasadowej osłony pochwy .

  Wszelkie mydła, mydełka zwykle też są perfumowane co w tym okresie może powodować uczulenia i podrażnienia .

  Wybieraj płyny do higieny intymnej z kwasem mlekowym o ph 5,5. Kosmetyki te doskonale myją , pielęgnują i zapewniają doskonałą barierę ochronną pochwy.

  Ważne aby korzystać tylko ze swojego osobistego ręcznika a sfery intymne najlepiej osuszać papierowymi chusteczkami lub ręcznikami . Pamiętaj by zawsze przy tym stosować regułę srom- odbyt . Zapobiega to w dużym stopniu przedostawaniu się bakterii z odbytu do pochwy. Nie zapomnij o tej zasadzie również podczas mycia pochwy jak i po wypróżnieniu.

  Bardzo istotna dla prawidłowej higieny jest odpowiednia bielizna . Zapomnij na czas ciąży o ciasnych nie przepuszczających powietrza , syntetycznych majtkach . Bielizna powinna być wygodna i co najważniejsze ze 100% bawełny . Stosuj wkładki higieniczne , które pozwolą czuć się czysto i świeżo . Uważaj jednak na te perfumowane bo mogą uczulać lub powodować podrażnienia .

  W czasie tych 9 miesięcy od długiego wylegiwania się w wannie bardziej polecany jest prysznic . Podczas kąpieli do pochwy wpływa woda a to sprzyja infekcjom .


  Pamiętaj, że wszystko działa także w drugą stronę . Nie przesadzaj z higieną bo nadmierna może powodować odwrotny skutek. Częste podmywanie się , używanie zbyt dużej ilości środków do higieny może zaburzyć naturalną florę bakteryjną .

  Jeśli mimo odpowiedniej higieny czujesz swędzenie, pieczenie lub ból w pochwie i/lub pojawiła się niepokojącego koloru i zapachu wydzielina skonsultuj to koniecznie ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę . W razie konieczności wprowadzi leczenie aby wszystko wróciło do normy .


  tekst : pipi (KM)  Ostatnio edytowane przez pipi ; 03-25-2010 o 14:28

 2. #2
  magaa
  Nowicjusz
  ale chyba nie ma co przesadzac z tą higiena intymną w ciąży. Ja przyznam nie wprowadzałam nic nowego, po prysznicu raz dziennie stosuje provag żel-kupuje w aptece bo typowe płyny do higieny intymnej mi nie podchodzą-tzn maiłam jakieś uczulenie. Natomiast w po piewrszej ciąży w połogu bardzo dobre było dla mnie zwykłe szare mydło...


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

 1. 02-24-2010, 22:40

Tagi dla tego tematu