+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Dlaczego dziecko płacze ?

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Dlaczego dziecko płacze ?

  Advertisement  Nic nie wywołuje tak szybkiej reakcji u rodziców jak płacz ich dziecka. Kiedy urodzisz i staniesz się mamą noworodka na początku każde , chociażby ciche jęknięcie będzie przyprawiało Cię o przyspieszone bicie serca a na sam dźwięk nagłego krzyku możesz się nieźle spocić . Z czasem jednak nauczysz się rozpoznawać różne rodzaje płaczu a i on sam będzie coraz rzadszy . Jeśli teraz zrozumiesz , że płacz jest w okresie niemowlęcym jedynym sposobem komunikacji dziecka z otaczającym go światem będzie to już połowa sukcesu. Z pewnością jednak musisz na niego reagować i starać się dopatrzeć przyczyny płaczu maluszka . Dziecko gdy płacze ma zapewne ku temu jakiś powód.
  Głód

  Najczęstszą przyczyną płaczu jest po prostu głód i potrzeba podania piersi a u dzieci karmionych sztucznie – butelki z mlekiem modyfikowanym . Kiedy karmisz piersią możesz podać ją bardzo szybko aby zaspokoić głód . W razie kiedy karmisz dziecko mieszanką miej zawsze przygotowaną pod ręką czystą butelkę wraz z przegotowaną wodą do której dosypiesz tylko odpowiednią ilość miarek mleczka .


  Pełna pieluszka

  Istnieje pogląd , że dzieci płaczą bo mają „mokro” jednak w zasadzie mokra pieluszka czy zrobiona kupka nie jest sama w sobie powodem do płaczu . Jeśli jednak zbyt długo pieluszka nie zostaje zmieniona na czystą , jej zawartość może podrażniać delikatną skórę na pupie niemowlaka a to z kolei prowadzi do płaczu. W okresie noworodkowym i wczesno niemowlęcym zmieniaj pieluszkę co 1, 5- 2 godziny oraz obowiązkowo gdy pojawi się w niej kupka.


  Ból brzuszka


  Kiedy dziecko macha nóżkami , jego twarz robi się nagle czerwona a płacz przeradza się w krzyk , często nagle urywany i ostry możesz podejrzewać , że to kolka . Najczęściej rodzice obserwują ją wieczorem jednak może dopaść malca o każdej porze dnia i nocy . Kolkę niestety zwykle trzeba przeczekać jednak ulgę twojemu maluszkowi może przynieść delikatny masaż brzuszka . Możesz także położyć ciepłą tetrową pieluszkę lub ręczniczek na jego brzuszku. Ten sam efekt uzyskasz gdy położysz dziecko na sobie tak aby gołym brzuszkiem dotykał twojego brzucha . W tych trudnych chwilach przyda się dużo cierpliwości i zrozumienia dla maluszka.


  Za zimno, za ciepło

  Jeśli nagle obniżyłaś temperaturę w mieszkaniu np. wietrząc nie zdziw się , że dziecko zaczęło płakać bo noworodki i niemowlęta mogą reagować na zmianę temperatury już o 1 czy 2 stopnie .
  Dziecku może być także za ciepło i zapewne płaczem da ci o tym znać . Ty sprawdzisz to w prosty sposób - dotykając jego karczku. Jeśli jest ciepły i suchy zapewne to nie przyczyna popłakiwania . W razie gdy kark lub klatka piersiowa są wilgotne – dziecku jest za ciepło i powinnaś odjąć dziecku jedną warstwę ubrań . W domu nie powinno być więcej niż 21 stopni zatem zwróć uwagę czy temperatura nie jest za wysoka.


  Zmęczenie i rozdrażnienie

  Nawet tak małe dziecko może już odczuwać zmęczenie choć zwykle gdy nie śpi tylko leży i obserwuje świat . Czasem jednak prześpi się zbyt krótko niż tego potrzebuje . Obudzi go dźwięk wiertarki u sąsiadów lub kłopotliwy gość za długo będzie „podziwiał” maluszka i muskał po nosku. Teraz mimo zmęczenia ma zapewne kłopot z uśnięciem i popłakuje - nie potrafi się wyciszyć . Postaraj się stworzyć mu ku temu najlepsze warunki – „wycisz” mieszkanie, pośpiewaj kołysankę , jeśli jest potrzeba utul do snu . Kiedy się obudzi na pewno będzie w dużo lepszym humorze.
  O stałe pory karmienia, spacerów , kąpania czy snu na początku trudno . Im wcześniej jednak postarasz się o wypracowanie wam regularnego rytmu dnia i będziesz się tego trzymać tym większa szansa , że twojemu dziecku nie grozi rozdrażnienie .


  Niewygoda

  Dziecku może być po prostu niewygodnie . Oczywiście twój maluszek to nie księżniczka na ziarnku grochu więc nie sprawdzaj czy pod materacem nie ukryła się zagadka . Jednak zacznij szybką analizę od pieluszki - czy nie jest zbyt ciasno lub krzywo zapięta a ubranko na pleckach nie zwinęło się powodując dyskomfort .

  Nuda

  Niemowlęta , które nie przesypiają już większości doby potrafią się nieźle nudzić w swoim łóżeczku . Gdybyś obserwowała maluszka samotnie leżącego przez dłuższy czas zauważyłabyś , że raz wpatruje się w przywieszoną obok karuzelę , po chwili odwraca główkę , marszczy niezadowolone buzię aby jęknąć po czym nagle ziewa przeciągle. Popłakuje co jakiś czas jakby chciało zawołać kogoś z domowników . Chciało by się już zawołać „mama! „ prawda ? Jeśli zbyt długo nie ma reakcji na jego „wołanie „ można się spodziewać prawdziwego wybuchu płaczu.


  Pragnienie bliskości

  Dziecko jest z tobą bardzo związane emocjonalnie mimo, że jeszcze nie potrafi tego okazać . Jesteś dla niego całym światem i na ciebie najczęściej skierowane są jego oczy kiedy nie śpi. Czasem maluszek płacze i marudzi bo zwyczajnie potrzebują bliskości, popatrzenia na ciebie , przytulenia , poczucia twojego zapachu. Jeśli dziecko „oznajmia nam” , że potrzebuje czułości dawajmy mu jej jak najwięcej.

  To zrozumiałe , że nie będziesz siedziała cały czas obok łóżeczka i opowiadała bajeczek trzymiesięcznemu maluszkowi lub pokazywała jakie zwierzątka wiszą na karuzeli. Korzystaj zatem z gadżetów takich jak np. bujaczek . Z powodzeniem możesz trzymać dziecko w nim i w np. kuchni wykonywać swoje obowiązki a niemowlę z zaciekawieniem będzie obserwowało twoje czynności.  A może to choroba ?

  Czasem nie potrafisz rozpoznać przyczyny płaczu i wydaje ci się , że zrobiłaś już wszystko co w twojej mocy aby uspokoić maluszka . Jeśli płacz wciąż powraca, jest inny niż zwykle a twoje przeczucie podpowiada ci , żeby skonsultować te objawy z lekarzem nie wahaj się i zrób to jak najszybciej.
 2. #2
  Anaszka
  Mamuśka
  moze być ząbkowanie, umnie niestety mamy teraz i kolkę i ząbkowanie naraz....koszmar....


 3. #3
  mart21
  Nowicjusz
  ja mam pomysł, w sumie zgapiony od przyjaciółki ale pomaga włączam płytę avida i moja mała zasypia ) nie od razu ale interesuje ja melodia i uspokaja się przy okazji ja tez potrafie sie zrelaksować


 4. #4
  kula
  Nowicjusz
  Cytat mart21 : Zobacz post
  ja mam pomysł, w sumie zgapiony od przyjaciółki ale pomaga włączam płytę avida i moja mała zasypia ) nie od razu ale interesuje ja melodia i uspokaja się przy okazji ja tez potrafie sie zrelaksować
  Możesz powiedzieć coś więcej? Co to takiego?


+ Odpowiedz na ten temat

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu