Alergia na ciepło i zimno


W obecnych czasach pojęcie alergii jest coraz bardziej powszechne . Choroby alergiczne to jedna z najczęściej występujących schorzeń z którą boryka się się współczesna cywilizacja .


Czynników , substancji powodujących alergię czyli nadmierną reakcję układu immunologicznego (odpornościowego) organizmu człowieka jest bardzo wiele .


Reakcję alergiczną , uczulenie wywoływać mogą pyłki roślin , zapachowe substancje, zarodniki grzybów (grzyby pleśniowe ) , spożywana żywność, leki, roztocza kurzu, zwierzęca sierść , różnego rodzaju chemiczne substancje czy też jad owadów .


Czynnikiem uczulającym może być także ciepło lub zimno....Alergia na ciepło ...


Alergia na ciepło nie jest żadnym wymysłem cierpiącego na nią człowieka ani nadużywanie terminu .
Nazywana pokrzywką cholinergiczną – alergia na ciepło jest reakcją człowieka na ciepło oraz pocenie się .
U osoby uczulonej na skórze pojawiają się swędzące „ bąble „ otoczone rumieniowym obszarem , w dużej ilości , liczące około 1- 3 mm .


Drobne grudki występują w takich miejscach jak klatka piersiowa, ramiona , plecy,górna część tułowia, obszar pod pachami .


Przykładowo pojawiają się po : dużym wysiłku fizycznym , kąpieli w ciepłej wodzie, gorączce, spożywaniu posiłku .

Reakcje te mogą być nawet skutkiem dużej dawki emocjonalnego pobudzenia, stresu .


Objawy , ukazują się na skórze alergika i znikają tak szybko jak się pojawiły - Pokrzywkę cholinergiczną charakteryzuje jednak tendencja do nawracania .
Alergia na zimno ...


Niektórym osobom lodowata woda, śnieg, mróz , lód, zimne powietrze kojarzą się szczególnie źle .

To ci , którzy borykają się z się z pokrzywką z zimna , która to jest jedną z najczęściej występujących pokrzywek fizykalnych .


Alergia na zbyt niską temperaturę objawia się swędzącymi , rozsianymi bąblami na skórze . Pojawić mogą się one na skutek zetknięcia z zimnym powietrzem , zimną wodą (pływaniu w zimnej wodzie ) , spożywaniu zimnych pokarmów oraz napojów.

Dla alergika groźne okazuje się także oddychanie mroźnym powietrzem . Bardzo niekorzystna jest dla osoby zmiana temperatur – np. nagłe wyjście z ciepłego, nagrzanego samochodu na niskie temperatury .


Alergia na zimno dotyczy zarówno chłodnych jak i ciepłych pór roku. W lecie groźne są skoki do zimnej wody czy same kąpiele w morzu ( na początku lata jest jeszcze bardzo chłodne ).

To również okres spożywania zimnych napojów, mrożonych deserów , lodów – które mogą dać objawy alergii .


Do objawów alergii na zimno należą : pokrzywka , zaczerwienienie, silny świąd a także występujący atak kaszlu oraz duszności.

Test rozpoznawczy na tego typu alergię jest bardzo prosty i polegający na przyczepieniu przez alergologa do skóry pacjenta kostki lodu na kilkanaście minut.


Skóra zdrowej osoby wykaże zwykle lekkie zaczerwienienie .

Reakcją osoby chorej będzie natomiast pojawienie się pokrzywki .pipi (KM)