+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Odczulanie na pyłki

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Odczulanie na pyłki

  Advertisement  Odczulanie na pyłki


  Problem zdrowotny jakim jest alergia na pyłki to dla osoby borykającej się z nim nie lada wyzwanie, zwłaszcza w okresie wiosenno- letnim kiedy to następuje okres pylenia roślin.

  Sezonowo występujące objawy u osób chorych na pyłkowicę to zwykle takie jak uczucie zatkania nosa, niemożność swobodnego oddychania wraz z towarzyszącym wodnistym katarem , częste kichanie, swędzący nos . To również nieprzyjemne odczucie podrażnionych , piekących oczu , ich łzawienie a nierzadko również kaszel , tzw. świszczący oddech , duszności oraz niekomfortowe uczucie zmęczenia , rozbicia .

  Doraźne przyjmowanie leków antyalergicznych (antyhistaminowych ) to jeden ze sposobów na przetrwanie trudnego okresu pylenia roślin oraz zminimalizowanie tych objawów .
  Metoda ta nie wyeliminuje jednak problemu jakim jest alergia – podczas kolejnego sezonu uczulenie pojawi się ponownie .

  Zalecany sposób leczenia pyłkowicy – skuteczny i trwały to poddanie się terapii odczulającej .
  Celem immunoterapii swoistej - powszechnie nazywanej odczulaniem jest uzyskanie tolerancji organizmu pacjenta na substancje które powodują tę chorobę.


  Polega na poddaniu się jej jeszcze przed sezonem pylenia roślin oraz ewentualnie zastosowaniu dodatkowo leków antyalergicznych (do momentu kiedy uzyskana zostanie odporność na czynniki wywołujące alergię ).


  Aby poddać się terapii odczulającej należy zacząć od poznania wroga – dowiedzmy się czy oraz jakie pyłki nas uczulają a potwierdzą to odpowiednie badania .
  Należy wykonać zatem testy skórne a także testy z krwi a następnie ich wyniki pokazać dalej naszemu alergologowi w celu ich interpretacji .

  Kiedy już potwierdzone zostanie uczulenie na konkretny alergen (alergeny ) możemy poddać się odczulaniu .


  Na czym polega terapia odczulająca?


  Jeszcze przed okresem pylenia danej rośliny (na 2- 3 miesiące ) na którą wykazujemy uczulenie , poddajemy się serii zastrzyków wykonywanych 1 raz tygodniowo.
  Terminy szczepień ustalane są z lekarzem .

  Leczenie powtarzane jest corocznie przez okres 3-5 lat.

  Jako , że serie szczepionek wykonywane są przez kilka lat – decyzja o rozpoczęciu odczulania powinna być w pełni przemyślana . Pacjent powinien być świadom także tego , że gdy odczulanie przerwane zostanie po roku czy dwóch – rezultat wcześniejszych szczepionek zostanie utracony natomiast objawy alergii powrócą.  Warto rozpocząć odczulanie jak najszybciej – poddanie się terapii zapobiega dalszemu rozwojowi alergii . Chroni także przed przekształceniem się naszego problemu zdrowotnego w astmę czy groźne schorzenia płuc.
  Efekt odczulania


  Stwierdzany jest po dłuższym okresie .
  Około połowa osób stwierdza ustąpienie objawów alergii po rocznej kuracji odczulającej .

  80 - 90 % pacjentów stwierdza ich zdecydowaną eliminację po zakończeniu odczulania – 4- 5 latach .

  Jeżeli po 3 latach właściwie przeprowadzanej kuracji nie widać zmniejszania się objawów alergii mówimy o nieskuteczności tej metody w danym przypadku co może się zdarzyć – wtedy odczulanie jest przerywane .

  pipi (KM)
 2. #2
  janinka
  Nowicjusz
  Pomimo wszystko już wole brać tabletki..


 3. #3
  miminka
  Nowicjusz
  Ja też, różne są info o skuteczności odczulania a to jednak dosyć długotrwały i męczący proces, jak się ma sprawdzone leki to alergia jest do wytrzymania. Moja hitaxa fast mnie nie usypia, dobrze się po niej czuję i jakoś na co dzień nawet o alergii nie pamiętam


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu