+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3

Leczenie alergii

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Leczenie alergii

  Advertisement  Leczenie alergii
  O alergii mówimy kiedy organizm człowieka reaguje zmienioną aktywnością na oddziaływanie różnych substancji zwanych alergenami .

  Zjawisko to zostało już uznane za chorobę XX wieku a objawy jej potrafią skutecznie uprzykrzyć życie człowieka a czasem wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie .
  Konieczne zatem jest podjęcie walki z alergią czyli odpowiedniego leczenia . Po pierwsze podstawą jest tu poznanie wroga czyli rozpoznanie alergenu a następnie unikanie go co możliwe jest np. w alergii pokarmowej czy na jad owadów.
  Kiedy mamy do czynienia z pyłkowicą czyli alergią na pyłki roślin jest to już jednak o wiele trudniejsze.


  Objawy alergii zminimalizowane lub całkowicie wyeliminowane mogą być poprzez stosowanie odpowiednich preparatów.
  Wiele z leków tych powinno być przyjmowana regularnie aby efekt ich działania został osiągnięty.

  Należy także wiedzieć , że leki , które leczą całkowicie alergię nie istnieją - te dostępne mają na celu łagodzenie objawów.


  Leki antyhistaminowe
  Histamina to główny mediator , bezpośrednio odpowiedzialny za powstawanie dokuczliwych objawów alergii - kataru , kichania, obrzęku błon śluzowych , obrzęków , swędzenia itd.
  Zadaniem leków antyhistaminowych , których mamy całą masę jest zablokowanie receptorów histaminowych czyli zapobieganie tym objawom .
  Co jakiś czas ukazują się nowe , coraz to doskonalsze leki tego typu . Laboratoria badawcze pracują na to by były one jak najlepiej tolerowane przez człowieka .


  Kromony
  Działanie ich to hamowanie uwalniania mediatorów, reakcji alergicznej. Stosowane głównie w profilaktyce.  Glikokortykosteroidy
  Silne leki, hamujące aktywność komórek zapalnych , zmniejszające przepuszczalność naczynek .

  Zastosowanie tej grupy leków to wszelkie postacie chorób alergicznych ( m.in. alergiczny nieżyt nosa,astma oskrzelowa, pokrzywka )
  Od rodzaju alergii oraz stanu pacjenta zależny jest sposób podawania leku.
  Donosowe - ( np. alergiczny nieżyt nosa )
  wziewne – (np.astma )
  maści , kremy – (choroby skórne )
  dożylnie – (wstrząs anafilaktyczny )  Metyloksantyny
  Leki rozkurczające oskrzela - rozszerzają oskrzela , hamując przy tym rozwój zapalenia alergicznego u chorego  Cholinolityki
  Działanie ich opiera się na blokowaniu receptora M , zlokalizowanego w drogach oddechowych .
  Stosowane głównie w postaci wziewnej . Rozszerzają oskrzela, mają wpływ na zmniejszenie wydzielania śluzu.  Leki pobudzające receptory beta-adrenergiczne (adrenomimetyki)
  Leki rozkurczowe, stosuje się je w leczeniu napadów astmy, działają rozluźniająco na mięśnie gładkie oskrzeli  Leki pobudzające receptory alfa-adrenergiczne – stosowane głównie w alergiach górnych dróg oddechowych . Mają działanie obkurczające naczynia, zmniejszające przekrwienie.
  Szczególne miejsce w leczeniu alergii zajmuje tzw. odczulanie czyli immunoterapia . Podzielić natomiast można ją na swoistą oraz nieswoistą .


  Imuunoterapia swoista – osobie chorującej na alergię podawane są , pod postacią szczepionek stopniowo rosnące dawki alergenu na który jest ona uczulona co wcześniej jest potwierdzane badaniami - wywiadem , testami skórnymi, testami z krwi.
  Odczulanie trwa około 3- 5 lat jednak należy do skutecznych metod i znacznie poprawia komfort życia .  Immunoterapia nieswoista polega na stosowaniu bakteryjnych szczepionek czy też innych substancji mających działanie immunostymulujące .
  Ich celem ma być nieswoista stymulacja układu immunologicznego przy wykorzystaniu antygenów bakteryjnych .


  pipi (KM)
 2. #2
  miminka
  Nowicjusz
  Ja stawiam na leki, biorę hitaxe fast jak katar nie daje spokoju i jest ok ani mnie leki nie zamulają ani nie widze innych skutków ubocznych, myślałam o odczulaniu, znajomi którzy się odczulali to raczej nei polecali bo nie było u nich efektów jakich się spodziewali


 3. #3
  chowas
  Nowicjusz
  generalnie żeby cokolwiek brać, jakiekolwiek leki trzeba robić badania, wiecie jak jesteśmy alergikami na składniki pokarmów to takie
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się jak na jakieś kurze to wziewne badania. Nie można od tak uogólniając brać leków gdzie piszę " na alergię" to muszą być konkretne preparaty.


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu