+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Alergenowe testy skórne

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Alergenowe testy skórne

  Advertisement  Alergenowe testy skórne


  Alergenowe testy skórne to metoda stosowana w celu potwierdzenia alergii u pacjenta oraz znalezienia jej przyczyny .
  Stosowane są takie testy jak test punktowy (prick test ) , test śródskórny oraz test naskórkowy (płatkowy ) .
  Podczas badania celowo powoduje się kontakt skóry człowieka z danym alergenem , który podejrzany jest o wywoływanie reakcji alergicznej .

  Następnie interpretowane są wszelkie zmiany występujące na skórze – rumienie, bąble czy nacieki.
  Celem testu jest zatem sprawdzenie czy nastąpi reakcja organizmu (stan zapalny ) w danym obszarze wniknięcia alergenu w warstwy skórne .


  Wskazaniem do wykonania alergenowych testów skórnych jest potwierdzenie wcześniej przeprowadzonego wywiadu z pacjentem oraz ustalenie alergenu , wywołującego uczulenie dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie odpowiedniej terapii odczulającej ( stosowanej w przypadku gdy niemożliwe lub bardzo trudne jest wyeliminowanie alergenu z otoczenia człowieka ) .


  Przed badaniem

  Wykonanie testów skórnych wiąże się z wcześniejszym odstawieniem (na co najmniej 48 h przed )leków przeciwhistaminowych, preparatów wapnia, kortykosterydów.
  Leki przeciwhistanimowe o przedłużonym działaniu należy natomiast odstawić już na 20 dni przed wykonaniem testów.
  W dniu ich wykonywania niewskazana jest także nadmierna aktywność , wysiłek fizyczny .
  Badania poprzedzające to RTG klatki piersiowej oraz ogólne badania krwi oraz moczu .  Przeprowadzanie testów

  Nakładane są na skórę przedramienia (wewnętrznej strony ) lub na plecy pacjenta w tych strefach gdzie jej powierzchnia nie jest zmieniona zapalnie .


  Test punktowy

  Jest testem bezpiecznym , lecz stosunkowo mało czułym . Polega na tym , że osoba badająca nakłada na skórę kropelkę alergenu po czym delikatnie nakłuwa ją nożykiem . Alergeny nakładane są w 3 cm odstępach - na każdym przedramieniu dorosłej osoby wykonane może być 10- 12 testów.
  Reakcje o których mówimy dodatnie czyli bąble z otaczającym je rumieniem występują już po upłynięciu 15 – 20 minut . Oceniane są po wielkości rumienia i bąbla .  Test śródskórny

  Wykonanie jego wymaga więcej czasu i pracy natomiast zyskuje on na dokładności .
  Polega na nabieraniu roztworów alergenów do strzykawek posiadających podziałkę o pojemności 1 ml. Osoba badająca równolegle wprowadza igłę do skóry osoby poddającej się badaniu śródskórnie wstrzykując 0,03-0,05 ml. roztworu alergenu wytwarzając kilkumilimetrowy pęcherzyk (3-4 mm).
  Wyniki odczytac można po 15- 20 minutach jako reakcję natychmiastową oraz po upływie 6- 8 godzin i 24- 48 godzin co daje nam reakcję późną .
  Wynik obserwowany jest pod kątem wielkości bąbla , występującego rumienia, nacieku.  Test płatkowy

  Przydatny przede wszystkim w podejrzeniach alergii kontaktowej .
  Wykonanie polega na naniesieniu alergenów na specjalne plastry a następnie przyklejenia ich na plecy lub przedramiona badanej osoby na czas 24 godzin .

  O reakcji alergicznej mówimy gdy pojawią się wszelkie objawy takie jak zaczerwienienie, guzki, pęcherzyki . Odczyt testu następuje po 24 , 48 oraz 96 godzinach .
  Jeżeli w czasie testu pojawiły się u ciebie nagłe objawy takie jak osłabienie , duszność, zaburzenia połykania, widzenia ,kaszel, chrypka czy też ból w miejscu podawania alergenu natychmiast zgłoś to wykonującemu badanie .  pipi (KM)
 2. #2
  Elaela
  Nowicjusz
  jak bardzo dokładne są wyniki?


 3. #3
  olaolala
  Nowicjusz
  pipi, elaela zadałą dobre pytanie jestem również zainteresowana


 4. #4
  munia
  Nowicjusz
  Dość dokładne są punktowe, miałam je ja i mój syn, wiem że lepiej się sprawdza u dorosłych i u starszych dzieci


+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu