+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 101

Stymulacja owulacji

 1. #1
  kattrin1
  Stały Bywalec

  Arrow Stymulacja owulacji

  Advertisement  Stymulacja owulacji
  Farmakologiczna stymulacja owulacji jest obecnie jedną z najczęstszych procedur medycznych stosowanych w leczeniu niepłodności. Głównym jej celem jest spowodowanie dojrzewania komórek jajowych i owulacji u pacjentek z zaburzeniami tego procesu.

  Na przestrzeni ostatnich lat wskazania do stymulacji jajeczkowania uległy rozszerzeniu zwłaszcza ze względu na coraz częściej stosowane procedury rozrodu wspomaganego.

  Wynikiem prawidłowej stymulacji winna być ciąża zakończona narodzinami dziecka. Należy przy tym pamiętać o mogących wystąpić powikłaniach takich jak ciąża mnoga lub zespół hiperstymulacji jajników.

  Cytrynian klomifenu (CC)

  Jest lekiem tanim, łatwym w stosowaniu (tabletki doustne). Podstawowe zastosowanie ma w grupie kobiet z zaburzeniem dojrzewania pęcherzyków spowodowanym nieprawidłową fazą gondotropowozależną lub przygotowywanych do inseminacji domacicznej.

  Cytrynian klomifenu jest pochodną trójfenylochloroetylenu i działa jako kompetytywny antagonista receptora estrogenowego. Wypiera endogenny estradiol z miejsc receptorowych w podwzgórzu i w ten sposób znosi ujemne sprzężenie zwrotne estradiolu na wydzielanie LHRH. Powoduje to pulsacyjne wydzielanie LHRH, przez co pobudza wydzielanie endogennych gonadotropin. Efekt działania cytrynianu klomifenu zależy od stopnia wzrostu stężenia gonadotropin. Po podaniu CC stężenie FSH wzrasta o ok. 50-60% powyżej wartości podstawowej obserwowanej u pacjentki.

  Stosuje się go najczęściej od 2 lub 3 dnia cyklu przez 5 dni w dawce od 50 do 150 mg/dobę.

  Stosowanie CC od 5 do 9 dnia cyklu ma coraz mniej zwolenników gdyż obwodowo działa on antyestrogennie co może prowadzić do zahamowania wytwarzania śluzu szyjkowego. Ponadto znany jest fakt zaburzenia czynności endometrium w drugiej fazie cyklu po stosowaniu tego leku.

  Kontrolne badanie ultrasonograficzne oraz ocena śluzu szyjkowego powinno być wykonane w 10 - 12 dniu cyklu. Średnica dojrzałych pęcherzyków wynosi 16 - 20 mm natomiast stężenie estradiolu w surowicy wynosi 200 - 300 pg/ml na każdy pęcherzyk. Śluz powinien być "płodny" a szerokość endometrium powinna przekroczyć grubość 8 - 9mm.

  Pozytywną odpowiedź uzyskuje się w 60 - 80% przypadków. Odsetek ciąż wynosi ok. 20% na cykl, z czego 70% ciąż jest uzyskiwanych w 3 pierwszych cyklach leczenia. Obecnie nie ma wskazań do stosowania cytrynianu klomifenu w sumie dłużej niż przez 6 cykli.

  Jeżeli cykl jest stymulowany przed planowaną inseminacją domaciczną, to po osiągnięciu cech dojrzałości przez wzrastające pęcherzyki powinien być sprowokowany farmakologiczny pik owulacyjny - jednorazowa iniekcja domięśniowa 5000 - 10000 IU hCG ok. 36 godzin przed zabiegiem.

  Objawy uboczne podczas stosowania CC występują stosunkowo rzadko. Należą do nich zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, bóle piersi, uderzenia gorąca. Sporadycznie może wystąpić zespół hiperstymulacyjny.

  Ryzyko wystąpienia ciąży bliźniaczej wynosi ok. 10%, ciąży trojaczej ok. 0,5%

  Gonadotropiny

  Wskazaniem do stymulacji owulacji z użyciem gonadotropin są zaburzenia owulacji spowodowane hipogonadyzmem hipogonadotropowym oraz pacjentki z zaburzeniem funkcji układu podwzgórzowo-przysadkowego, u których stosowanie cytrynianu klomifenu nie przyniosło oczekiwanego rezultatu. Dużą grupę stanowią również pacjentki zakwalifikowane do procedur rozrodu wspomaganego. Stosowanie gonadotropin wymaga przekroczenia progu wrażliwości pęcherzyków na FSH, ponieważ poniżej pewnego stężenia pęcherzyk nie zareaguje wzrostem. Podstawową zasadą stymulacji jest jej monitorowanie stymulacji za pomocą badania ultrasonograficznego oraz oceny stężenia estradiolu w surowicy jako wyznacznika prawidłowej funkcji pęcherzyka. Przy stosowaniu gonadotropin istnieje zwiększone ryzyko wzrostu dużej liczby pęcherzyków, a w konsekwencji wystąpienie ciąży mnogiej i/lub zespołu hiperstymulacyjnego. Najczęściej stosuje się następujące schematy leczenia:

  75 - 150 jednostek w 6, 8 i 10 dniu cyklu lub 75 jednostek od 6 do 11 dnia cyklu.

  Kontrola ultrasonograficzna i hormonalna powinna mieć miejsce co najmniej 2 razy w ciągu cyklu (8 - 11 d. c.). Jeżeli średnica pęcherzyków przekroczy 16 mm a stężenie estradiolu wynosi ok. 200 - 300 pg/ml/pęcherzyk należy wywołać egzogenny pik LH podając 5000 - 10000 IU hCG domięśniowo.

  Pompa GnRH

  Głównym wskazaniem do stymulacji owulacji przy użyciu pompy uwalniającej pulsacyjnie GnRH jest niewydolność układu podwzgórzowego przy zachowaniu wrażliwości przysadki na GnRH. Na stałe podłączona pompa uwalnia pulsacyjnie GnRH z częstotliwością co 60 -90 minut. Dawka podskórna wynosi 10 - 40 ľ/puls, dożylna 5 - 10ľ/puls. Ten sposób leczenia samoistnie wyzwala pik LH. Ze względu na małe ryzyko wystąpienia zespołu hiperstymulacyjnego nie jest konieczne monitorowanie stymulacji. Kontrola ewentualnego efektu powinna być prowadzona przy użyciu badania ultrasonograficznego i stężenia estradiolu w surowicy krwi.

  Ten sposób leczenia pozwala na uzyskanie owulacji w ok. 80% cykli. Odsetek ciąż wynosi ok. 20%.

  OPRACOWANIE:GAMETA  Ostatnio edytowane przez AngelEyes ; 03-24-2010 o 11:40

 2. #2
  madzicha
  Nowicjusz
  Witam wszystkich ja bralam tabletki clostilbezit niewiem czy poprawnie napisalam na stymulacje owulaji pani doktor twierdzila ze nie pekaja pecherzyki monitorowala dopochwowo i jak to mozliwe ze zla diagnoze postawila?

  [ Dodano: Sro Lut 04, 2009 23:50 ]
  Pszlam do innego lekarza zrobil mi w szpitalu laparoskopie i okazalo sie ze mam wszystko wporzadku potem monitorowano na wizytach i jest ok

  [ Dodano: Sro Lut 04, 2009 23:52 ]
  Uwazam ze warto isc do kolejnego lekarza i zobaczyc czy ten to samo powie i porownac kto ma racje i do kogo nadal chodzic a nie zalamywac sie


 3. #3
  holly
  Super Moderator
  madzicha, U niektórych zdarza się, ze owu nie występuje za kazdym razem. Z reszta pierwsza ginka pewnie miala jakies podrtawy żeby tak sądzić. Po laparoskopii mogło sie unormować. Ale masz racje, skoro nie masz zaufania go gina, to nici z leczenia.


 4. #4
  indygo.m
  Olimp
  madzicha, nie zrozumiałam czy chodzi Ci o to ze ginka dala ci clo pomimo tego ze miałaś owu a tylko pecherzyki nie pekały
  czy że masz owu i pecherzyki pekaja za kazdym razem


 5. #5
  holly
  Super Moderator
  indygo.m, ja zrozumialam że pierwsza ginka dała jej clo bo pęcherzyki nie pękały, a inny lekarz zrobił laparo i teraz owu jest. (dlatego uważam że po laparo mogło sie unormować, albo owu nie zawsze występuje)


 6. #6
  aziza
  Nowicjusz
  czy któraś z was brała clostylbegyd? czy komuś pomógł? czy mozna samemu zaproponować lekarzowi żeby zapisał ?
  Od września staramy się o fasolke a od maja nie zabezpieczamy sie w ogóle więc to już troche czasu


 7. #7
  martarynka
  Olimp
  Cytat aziza :
  czy mozna samemu zaproponować lekarzowi żeby zapisał ?
  też się nad tym zastanawiałam

  Cytat aziza :
  od maja nie zabezpieczamy sie w ogóle więc to już troche czasu
  to tak jak my, a staramy się od sierpnia, więc prawie tak jak wy tz. już się nie staramy bo ja strajkuję, mam dość chwilowo


 8. #8
  Ela
  Mamuśka
  aziza, clo to zazwyczaj pieerwszy lek stosowany w stymulacji, bo jest po prostu najtańszy. I wiele dziewczyn doczekało sie po nim swoich upragnionych szczęść. pogadaj z ginem, czy w twojej konretnej sytuacji jest to dobry sposób i zwóc uwagę na grubość endometrium, bo clo może (ale nie musi) działać na nie nienajlepiej. No ale w takiej sytuacji zawsze można dorzucić jakies leki na endo I pamietaj, ze przy clo konieczny jest monitoring, czy dawka dobrana przez lekarza jest odpowiednia (czy pęcherzyki rosna, ile i jakiej są wielkości i czy póxniej pekają)


 9. #9
  holly
  Super Moderator
  Cytat martarynka :
  to tak jak my, a staramy się od sierpnia, więc prawie tak jak wy tz. już się nie staramy bo ja strajkuję, mam dość chwilowo

  _________________
  kochana po 4 miesiącach juz sie załamujesz? Trzeba się nauczyć cierpliwości. Oczywiście kazdemu życze oby udało sie jak najszybciej, ale naprawdę, zastanówcie sie co czuja dziewczyny, które staraja sie po kilka lat i czytaja że wy po 4 m-cach sie załamujecie.


 10. #10
  martarynka
  Olimp
  Cytat holly :
  kochana po 4 miesiącach juz sie załamujesz?
  ja się nie załamuję, gdybym się załamała to bym nawet na forum nie weszła poprostu narazie rezygnuję, nie mam już ochoty czekać aż owulacja zechce przyjść skoro nic nie pomaga jak dotychczas

  [ Dodano: Pią Lut 06, 2009 22:15 ]
  Cytat holly :
  po 4 miesiącach
  troszkę więcej


+ Odpowiedz na ten temat
Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

Tagi dla tego tematu