+ Odpowiedz na ten temat
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Kolposkopia

 1. #1
  pipi
  Administrator

  Arrow Kolposkopia

  Advertisement  KOLPOSKOPIA


  TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA


  Kolposkopia polega na oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego - kolposkopu. Jest to mikroskop, przy użyciu którego można uzyskać "trójwymiarowy obraz", w powiększeniu od 4 do 50 razy (a przy użyciu kolpomikroskopu - do 400 razy). W badaniu ocenia się strukturę przestrzenną nabłonka, jego barwę, układ i przejrzystość oraz rysunek naczyń krwionośnych. Na tej podstawie opracowano kolposkopową klasyfikację zmian szyjki macicy:
  # prawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 1);
  # nieprawidłowe obrazy kolposkopowe (grupa 2);
  # niejasne obrazy kolposkopowe (grupa 3);
  # inne obrazy kolposkopowe (grupa 4).
  Stwierdzenie obecności zmian z 2 i 3 grupy jest wskazaniem do pobrania wycinków celowanych lub pobrania wymazów cytologicznych z kanału szyjki macicy (patrz "Badanie cytologicznie w ginekologii").

  CZEMU SŁUŻY BADANIE?
  Kolposkopia pozwala w ciągu kilku minut ustalić rozpoznanie, podjąć odpowiednie decyzje dotyczące terapii i w niektórych przypadkach przystąpić od razu do leczenia. Badanie umożliwia wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy (wyleczalność w tym stadium choroby wynosi 100%).
  Dokładność diagnostyczna kolposkopii dla raka szyjki macicy oceniana jest na 79 - 97%, a cytodiagnostyki - w granicach 77 - 98%, podczas gdy dokładność diagnostyczną obu metod stosowanych łącznie ocenia się na 90 - 100%.
  Badanie kolposkopowe może także służyć pobraniu wycinka celowanego, określeniu zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie i sromie przed planowaną operacją chirurgiczną oraz ocenie czy po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej zmiana chorobowa została usunięta w całości.


  WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA  # Pobranie materiału do badania histopatologicznego w celach rozpoznawczych.
  # Ocena zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję.
  # Ocena raka przedinwazyjnego w kanale szyjki macicy.
  # Ocena wczesnego raka naciekającego szyjki macicy.
  # Ocena zmian kolposkopowych zaliczanych do 2. i 3. grupy.

  BADANIA POPRZEDZAJĄCE  Nie ma bezwzględnej konieczności wykonywania wcześniej innych badań. Zwykle jednak kolposkopia jest poprzedzona wykonaniem wymazów cytologicznych z szyjki macicy celem zwiększenia czułości diagnostycznej badania.


  SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA


  W okresie kilku dni przed badaniem nie powinno się współżyć seksualnie dokonywać irygacji pochwy ani poddawać się badaniu ginekologicznemu gdyż może to wpłynąć niekorzystnie na ocenę obrazu kolposkopowego. Badania nie wykonuje się w okresie krwawienia miesiączkowego


  OPIS BADANIA

  Badanie wykonuje się przy ułożeniu grzbietowym (na fotelu ginekologicznym). Pacjentce zakłada się dopochwowo wziernik samotrzymający, co pozwala uwidocznić część pochwową szyjki macicy. W przypadku trudności w uwidocznieniu szyjki macicy lekarz korzysta z pomocy osoby trzymającej wziernik. Następnie do pochwy wprowadza się specjalny wziernik (tubus z układem optycznym) i przystępuje do oglądania  Przed usunięciem wydzieliny pokrywającej szyjkę macicy badający ogląda tarczę części pochwowej. Charakter tej wydzieliny pozwala wstępnie wnioskować o biologii pochwy i przyczynach np. upławów. Drugie oglądanie lekarz wykonuje po zmyciu części pochwowej roztworem 0,9% chlorku sodu. Trzecie oglądanie następuje po przemyciu części pochwowej 3% roztworem kwasu octowego lub 5% roztworem kwasu mlekowego. Jest to najważniejszy etap badania kolposkopowego, w którym wnioskuje się o charakterze zmian. W przypadku podejrzenia o dyspalazję dużego stopnia lub o zmiany nowotworowe, badanie zostaje zakończone pobraniem przez lekarza wycinka celowanego i wyskrobin z kanału szyjki macicy. Pobranie wycinka wykonuje się po uprzednim ostrzyknięciu szyjki macicy środkiem znieczulającym (lignokainą). Badanie kolposkopowe często kończy się barwieniem szyjki macicy jodyną.

  Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, niekiedy z dołączonymi rysunkami lub zdjęciami fotograficznymi.


  CZAS  Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut  INFORMACJE, KTÓRE NALEŻY ZGŁOSIĆ WYKONUJĄCEMU BADANIE  Przed badaniem
  # Przebyte choroby narządu rodnego, liczba porodów, data ostatniej miesiączki.
  # Ewentualne współżycie seksualne, irygacja pochwy lub badanie ginekologiczne, które miały miejsce przed kilkoma dniami.
  # Uczulenie na związki jodu.
  # Skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
  W czasie badania
  # Wszelkie nagłe dolegliwości (np. ból).

  JAK NALEŻY ZACHOWYWAĆ SIĘ PO BADANIU?


  Nie ma specjalnych zaleceń. W przypadku gdy pobrano wycinki z szyjki macicy, zaleca się nie współżyć seksualnie przez okres 7 dni.  MOŻLIWE POWIKŁANIA PO BADANIU  Brak powikłań. Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
  Opracowano na podstawie:
  dr n. med. Wiesław Tyliński
  Kolposkopia
  "Encyklopedia Badań Medycznych"
  Wydawnictwo Medyczne MAKmed, Gdańsk 1996


  źródło

  i jeszcze jeden link


  ->Kolposkopia<-
 2. #2
  tombek
  Nowicjusz
  u dr swidraka we wroclawiu mozna zrobic prywatnie


 3. #3
  wojtalak
  Nowicjusz
  ja w Łodzi robiłam u pani dr Ogórek w All-Med na Retkini

  Ostatnio edytowane przez wojtalak ; 08-26-2011 o 08:07 Powód: Regulamin ptk. 8

 4. #4
  mirka_ka
  Nowicjusz

  kolposkopia w CZMiJ we Wrocławiu

  Witam serdecznie.

  Planuję wybrać się na kolposkopię na NFZ do centrum mama i ja na rajskiej we Wrocławiu.
  Z uwagi na charakter zabiegu, chciałabym zawczasu zasięgnąć opinii. Czy któraś z tutaj obecnych forumowiczek ma jakieś doświadczenia związane z tym miejscem?

  Pozdrawiam ciepło,
  Mirka


 5. #5
  weronika85
  Nowicjusz
  Widzę, że tu jakaś biała lista dobrych ginekologów się tworzy, więc i ja dorzucę do niej mojego fachowca przez duże F. Dr Marek Kilijańczyk, Alfa-Lek, Warszawa. Od lat mnie nie zawiódł.


 6. #6
  INGA.IWASIAK
  Nowicjusz
  hm ja mialam kolposkopie i nie wspominam tego zbyt dobrze, mimo ze personel szpitala w ktorym odbywal sie zabieg starak sie mnie uspokajac, ale chyba juz tak mam, nie lubie szpitali i zabiegów, stresuje mnie to


 7. #7
  terressa
  Nowicjusz
  Cytat INGA.IWASIAK : Zobacz post
  hm ja mialam kolposkopie i nie wspominam tego zbyt dobrze, mimo ze personel szpitala w ktorym odbywal sie zabieg starak sie mnie uspokajac, ale chyba juz tak mam, nie lubie szpitali i zabiegów, stresuje mnie to
  A w jakim szpitalu robiłaś to badanie?

  Cytat weronika85 : Zobacz post
  Widzę, że tu jakaś biała lista dobrych ginekologów się tworzy, więc i ja dorzucę do niej mojego fachowca przez duże F. Dr Marek Kilijańczyk, Alfa-Lek, Warszawa. Od lat mnie nie zawiódł.
  Od ilu lat chodzisz do doktora Kilijańczyka i do Alfa-leku?


 8. #8
  kruczonska
  Nowicjusz
  Odpowiednią diagnostykę umożliwiają
  Linki widoczne tylko dla zalogowanych użytkowników Zarejestruj się – urządzenia służące do przeprowadzania badań macicy, pochwy i sromu. Umożliwiają one w sposób szybki zdiagnozowanie ewentualnego schorzenia, dzięki czemu od razu można przystąpić do terapii. Szacuje się, iż dokładność tego typu maszyn oscyluje w granicach 90%, co jest ich niezwykłym atutem.


 9. #9
  fulti8
  Nowicjusz
  Mi z kolei koloskopię robił dobry ginekolog pani Halina Burda z placówki POLMED. Przyjmuje pacjentów przy ul. Targowej 24 w Warszawie.

  Ostatnio edytowane przez holly ; 06-24-2018 o 17:31

+ Odpowiedz na ten temat

Tagi dla tego tematu